Pravosudni radnici štrajkovali u Tuzli, poručili da rade pod velikim stresom i sa malim platama
Okvirno 150 članova Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika pravosuđa u Tuzlanskom kantonu danas su održali štrajk upozorenja, koji je osim u Tuzli, odnosno tamošnjem Općinskom i Kantonalnom sudu te Tužilaštvu TK, upriličen i u općinskim sudovima u Banovićima i Lukavcu.
Predsjednik Štrajkačkog odbora Damir Smajić ističe da su se članovi sindikata okupili prevashodno zbog općeg nezadovoljstva zaposlenika u pravosuđu TK, koji imaju izuzetno male plate, shodno funkciji i odgovornosti koju kao državni službenici i namještenici obavljaju.
"Naši namještenici imaju osnovnu platu ispod 1.100 KM, a koja je znatno niža od prosječne isplaćene mjesečne plate u FBiH, dok državni službenici imaju prosječnu osnovnu platu od okvirno 1.400 KM. Pokušali smo da imamo socijalni dijalog sa Vladom TK, ali od nekoliko navrata u kojima smo se obraćali, niti na jedan nije odgovoreno", navodi Smajić, inače stručni savjetnik u Tužilaštvu TK.
Državni službenici i namještenici u oblasti pravosuđa traže da se osnovna plata svakog uposlenika uveća za 20 posto, zatim da se svaka tri mjeseca vrši njeno reguliranje u skladu s indeksom potrošačkih cijena, da im se isplati jednokratna novčana pomoć koju dosad nisu dobili te da se izvrši poseban dodatak u visini od 20 posto plate shodno složenosti poslova koje obavljaju.
"Mi svakodnevno radimo s osumnjičenim ili optuženim osobama, a osobe smo koje prolaze sigurnosne provjere i pod velikim smo stresom prilikom obavljanja svojih svakodnevnih aktivnosti, a koje Vlada TK dosad nije prepoznala. Nadamo se da će ovo biti početni korak koji će promijeniti njihovo mišljenje u odnosu prema nama kao posebnoj vrsti uposlenika", dodao je Smajić.
Nihada Gavranović kao viša referentica za operativno-tehničke poslove u Kantonalnom sudu u Tuzli dosad je provela 40 godina radnog staža, a tokom 2025. treba u zasluženu penziju. Kako nam je kazala, za poboljšanje njenog statusa je kasno, ali je u štrajku upozorenja kako bi podržala svoje znatno mlađe kolege.
"Nadležni trebaju ovaj štrajk upozorenja shvatiti ozbiljno jer znam koliko smo bili oštećeni i obezvređeni u proteklim godinama. Moja kolegica koja je prije godinu ili dvije otišla u penziju sada ima primanje od 560 KM, što je žalosno za njenih 40 godina rada. Neki misle da mi imamo enormne plate jer smo zaposleni u pravosuđu, ali to nije tako. Upravo u ovoj oblasti imamo najviše invalida rada jer je to mukotrpan posao, sjedi se po sedam sati u jednom položaju i nije nimalo jednostavno", kaže Gavranović.
Inače, zbog dosadašnjeg neadekvatnog načina predstavljanja njihovih interesa i položaja zaposleni u pravosuđu u Hercegovačko-neretvanskom kantonu također su formirali novi sindikat po uzoru na onaj tuzlanski.