"Ideja o zakonu, koji bi uredio oblast imovine izabranih i imenovanih dužnosnika, bila je predmetom niza rasprava u Skupštini KS proteklih godina. Svaki put je ovom prijedlogu pružena deklarativna podrška, ali bi isto tako svaki put određene strukture nalazile navodne pravne blokade za zakonsko uređenje ove oblasti“, kazao je Kojović.
On je dodao da su suviše dugo čekali od Vlade KS da stavi na glasanje nacrt zakona, ali da su sada konačno odlučili poslati u proceduru prijedlog za izglasavanje tog zakona.
"Nakon dugog čekanja da Vlada premijera Konakovića stavi na glasanje nacrt koji je Konaković uputio još dok je bio zastupnik, odlučili smo prestati čekati, te smo poslali danas u proceduru naš prijedlog ovog zakona koji smatramo prvom pretpostavkom u borbi za povjerenje građana i građanki u politiku i državu“, istakao je Kojović.
Kojović je kazao i da je simptomatično – ali ne i iznenađujuće – to što za SDA i kantonalni i federalni zakoni, koji su sredstva za suzbijanje korupcije, nisu prioritet, jer trebaju da se suoče sa nasljeđem višedecenijske vladavine te stranke.
"Dosljedna primjena zakona koji predlažemo, ispraznit će mnoge funkcionerske fotelje i omogućiti sudske procese protiv onih koji su povjerenje glasača ili svoje partije iskoristili za sticanje ilegalne imovinske koristi. Upućivanjem ovog prijedloga u skupštinsku proceduru pokazujemo da naš fokus nije deklarativna priča o borbi protiv korupcije nego konkretno zakonodavno djelovanje", zaključio je Kojović.