Predloženo ukidanje 700 KM paušala parlamentarcima, na sjednici se vodila užarena rasprava
"Dva su razloga zbog kojih sam podnijela inicijativu, a to je pije svega da se sve naknade zastupnika i delegata regulišu u zakonu. Drugi je razlog činjenica da parlamentarci imaju visoka primanja koja višestruko prelaze primanja građana i prema tom nesrazmjeru su među najvišim u regionu. Kao jedan od ciljeva zakona navedeno je i ukidanje poslaničkih paušala. Utvrđeno je da smo osim Slovenije zemlja s najvišim iznosom paušala u regionu", kazala je Marinković - Lepić.
Naglasila je da je pojedinačni paušal od 700 KM previsok i nepotreban. Mjesečni planirani iznos paušala poslanicima i delegatima iznosi 40.671 KM, što za mandatni period od 4 godine iznosi 1.952.245 KM.
"Osim paušala, još dvije vrste novčanih davanja su umjesto zakonom utvrđeni odlukom Zajedničke komisije za administrativne poslove za poslanike i delegate koji nisu u radnom odnosu u PSBIH i to: razlika plaće i naknada troškova za službeno putovanje radi učešća na sjednici PS", dodala je.
Zastupnik HDZ-a Nikola Lovrinović je doveo u pitanje ustavnost zakona te je rekao da su brojni usposlenici institucija koji nemaju visoke plate.
Zastupnik Naše stranke Damir Arnaut mu je replicirao da je Ustavnopravna komisija jednoglasno rekla da je zakon usklađen s Ustavom, a da se ovo rješenje uopće ne dotiče plata uposlenika, već isključivo izabranih i imenovanih zvaničnika.
"Neću podržati zakon zašto što smatram da imam pravo da u svojoj izbornoj bazi raspolažem ovim novcem. Plate jesu visoke. Ja svoj novac želim da usmjeravam tamo gdje mislim da treba. Želim i da svoj novac ulažem i u marketinške svrhe", kazala je zastupnica SNSD-a Sanja Vulić.
Arnaut je kazao da postoji zakon o finansiranju političkih stranka i da se novac za kampanju mora prijaviti, poručivši joj da "ukoliko to vi tako radite onda je to problematično".