Namijenjen je svima osobama kojima je zbog različitih društvenih i životnih situacija potrebna dodatna podrška, njima samima ili njihovom djetetu, kako bi ravnopravno i uspješno bili uključeni u lokalnu zajednicu i ostvarili svoja prava koja im pripadaju. U tri koraka, struka i nauka, opisala je put pravne borbe kako bi se roditelji djece s posebnim potrebama bezbolno integrisali u društvo.
"Vrlo nam je važno da na jednom mjestu opišemo ono što ih očekuje u procesu ostvarivanja prava", pojasnila je profesorica Edukacijskog rehabilitacijskog fakulteta Univerziteta u Tuzli Vesna Bratovčić.
Također je naglasila da u cijelom procesu roditelji imaju strahove i brige te da se suočavaju s različitim psihičkim stanjima, ali da trebaju biti svjesni da je to normalna reakcija na saznanje da njihovo dijete ima posebne potrebe.
Na području Grada Tuzle registrovano je 352 djece s posebnim potrebama. Belmin Muminović jedan je od njih, majka Hana za njega skrbi 24 sata dnevno, a kako sama kaže, svoja prava nije znala.
Istakla je važnost Priručnika dodajući da je u njemu našla informacije koje do sada nije znala.
"Trebalo je i prije da znamo svoja prava i šta možemo tražiti za sebe i svoje dijete", zaključila je.
U BiH registrovano je oko trideset hiljada djece s posebnim potrebama. BiH je potpisnica UN-ovih konvencija koje štite prava djece, s toga je priručnik važan resurs u ostvarivanju prava roditelja i djece, koji predstavlja ključ uspjeha rehabilitacije i integracije.