Predstavnički dom BiH nije izglasao smjenu ministra sigurnosti Nenada Nešića u prvom krugu glasanja
Za smjenu je glasao 21 zastupnik, protiv je bilo 11, a dvoje suzdržano. Nije bilo entitetske većine, a u narednom krugu će biti potrebno da 2/3 zastupnika iz RS-a u Predstavničkom domu podrže smjenu Nešića da bi prijedlog prošao.
Prijedlog su u proceduru uputili zastupnici Kluba SDA Šerif Špago, Edin Ramić, Safet Kešo, Amor Mašović, Denijal Tulumović, Nermin Mandra, Šemsudin Dedić i Midhat Čaušević.
Oni su u obrazloženju prijedloga istakli da je Nešić gostujući u emisiji "Ćirilica" na Happy TV u Srbiji uvrijedio žrtve genocida u Srebrenici te je negirao genocid nad Bošnjacima kao činjenicu dokazanu na Međunarodnom sudu pravde.
"Posebnu težinu u cijelom ovom slučaju bez presedana ima činjenica da je to učinio s pozicije ministra u Vijeću ministara BiH koji svojim resorom treba da garantuje sigurnost i mir svim građanima BiH", naveli su.
"Želim da se osvrnem na optužbe koje su iznijete povodom mojih izjava o Srebrenici, Moje riječi su izvučene iz konteksta i pogrešno interpretirane, nisam imao namjeru da povrijedim stvarne žrtve Srebrenice. Srebrenica kao ni druga stratišta nije nešto o čemu se nije smije govoriti, Ja imam pravo na svoje mišljenje. U decenijama koje dolaze pojavit će se mnoge činjenice o Srebrenici koje neće biti jednostavne ni za bošnjački ni za srpski narod, a boga mi ni za međunarodnu zajednicu. Moje izjave nisu bile usmjerene prema umanjivanju patnji stvarnih žrtava, ali ja sam tada govorio o lažnim žrtvama", rekao je Nešić.
On se u nastavku poslužio praksom koju koristi vlast u Republici Srpskoj i negatori genocida u Srebrenici da na osnovu spiska žrtava genocida u Srebrenici u Memorijalnom centru Srebrenica umanjuje činjenicu da je genocide osmišljen i proveden od ratnih vlasti paradržave Republike Srpske u julu 1995. godine, iako Haški tribunal, a ni drugi sudovi, nisu utvrđivali činjenice o genocidu na osnovu spiska već materijalnih dokaza koji su bili dostupni Sudu.