Sve je počelo 15. maja kada su pripadnici Federalne uprave policije (FUP) uhapsili v.d. policijskog komesara Samira Aljukića, te policijske službenike Jasmina Kurtića, Adnana Đulovića i Vedrana Matovića.
Nakon hapšenja oglasio se ministar Gadžo, koji je najavio kontinuiranu borbu protiv organizovanog kriminala, a od te pošasti nije izuzimao ni MUP TK. U svom istupu Gadžo je naveo kako ima saznanja da premijer Gutić štiti određene osobe.
Na odgovor se nije dugo čekalo, a premijer Gutić je u svom saopštenju naveo kako Gadžo intelektualno ne može odgovoriti funkciji ministra unutrašnjih poslova. Dok su se međusobno optuživali saopštenjima, Gutić i Gadžo su na sjednicama Vlade TK sjedili u istoj prostoriji. Nije poznato da li su uopšte razgovarali, a "procurila" je informacija kako Gutić namjerava tužiti Gadžu.
Uslijedili su novi medijski istupi ministra Gadže, koji najčešće konstatuje da će službenici MUP-a TK nastaviti nemilosrdnu borbu protiv organizovanog kriminala, korupcije i nepotizma, kako drugdje tako i u MUP-u TK. Takvi stavovi naišli su na odobravanje radničkih sindikata, ali ne i premijera Gutića koji je zatražio do koalicionog partnera DF-a smjenu Alena Gadže.
Inače, ranije je Gutić najavio kako će uslijediti rekonstrukcija Vlade TK, ali nije precizirao da li će od koalicionih partnera DF-a, NS Radom za boljitak i BPS-a tražiti nove kadrove za određene ministarske pozicije ili će SDA oformiti novu parlamentarnu većinu.
Dok Tuzlanski kanton grca u dugovima, dok je broj nezaposlenih oko 100.000, aktuelna vlast, kao i prethodna, većinu energije troši na kadroviranja u izvršnoj vlasti i njenim institucijama. Ceh takve politike prošla vlast je platila uličnim demonstracijama u kojim je i srušena Vlada TK na čelu sa premijerom Seadom Čauševićem. Uskoro se bliži 100 dan Vlade TK na čelu sa premijerom Begom Gutićem, a nezadovoljstvo građana svakim danom je veće.