Direktorica Muzeja Šejla Šehabović kazala je da su svi dužni poštovati ljudska prava, što uključuje i prava osoba s invaliditetom.
"To znači da bi pristup kulturi trebali imati svi građani. Ali to je samo 'mrtvo slovo na papiru', prvenstveno zbog malih ulaganja u kulturu i nedostatka ljudskih resursa", objasnila je.
Predstavnica Fondacije Kulturno naslijeđe bez granica Aida Salketić istaka je da javne institucije trebaju osobama s invaliditetom osigurati pristup kulturnom naslijeđu.
"Prije otvorenja svake javne institucije treba se prvo razgovarati s osobama s invaliditetom, jer se često prave prilagodbe u muzejima i galerijama bez konsultacija ove ciljane populacije, nakon čega se dešavaju propusti", objasnila je.
Također je dodala da je prvenstveno potrebno osigurati fizičku pristupačnost, što je ujedno i najskuplje.
Direktorica Ureda za odnose s javnošću Ambasade SAD-a u BiH Stefanie Altman-Winans kazala je da i Ambasada podržava ovaj projekt, jer je vrlo važno da svi imaju pristup kulturi i javnim institucijama.
Cilj radionice je da se ojačaju veze između muzeja i udruženja osoba s invaliditetom da bi se stvorila osnova za kvalitetniju saradnju u budućnosti.
Radionice se sastoje iz praktičnog i teorijskog dijela u okviru koje se učesnici upoznaju o mehanizmima produkcije i upotrebe taktilnih slika u muzejima i galerijama.
Radionice su do sada realizirane i u Mostaru, Zenici, Banjoj Luci i Tuzli.