Potkopavanje tla
5

Prijeti li opasnost od klizišta u sarajevskim naseljima zbog iskopavanja na Trebeviću? Garibija kaže da nema straha

I. Sa.
Foto: Klix.ba
Foto: Klix.ba
Prava katastrofa uz obilne kiše koje su pokrenule klizišta i završila tragičnim ishodom za najmanje 21 osobu pogodila je našu zemlju prije nekoliko dana na području Jablanice, Konjica, Kreševa, Fojnice, Kiseljaka...

Jedno od glavnih pitanja koje se pojavilo glasi - da li je sve moglo biti spriječeno?

Ovo pitanje je dovedeno u fokus posebno jer se iznad Donje Jablanice nalazio kamenolom za koji se sumnja da je glavni uzrok brojnih izgubljenih života jer se sručio na mještane.

Ovo tragedija je povukla i temu gradnje nadomak odnosno iznad glavnog bh. grada, na Trebeviću. Već su poznate informacije u kolikoj mjeri se grade stanovi i poslovni prostori, ali i oni koji su tek u planu.

Nije ni čudo jer mnogi kažu da se ova planina pretvara u apartmansko, turističko naselje.

Zbog te iste gradnje, šume polako i sigurno nestaju kao prirodno bogatstvo. U slučaju jakih padavina, moglo bi doći do pokretanja tla odnosno klizišta kao domino efekta.

Jedan od glavnih uzroka pojave istih spominje se nelegalna sječa šume, potkopavanje terena i gradnja koja i dalje nije zaustavljena u Sarajevu. Da li je bilo sličnih poplava i bujica te odrona u Sarajevu i okolini, pitali smo arhitektu Mufida Garibiju.

Rijetki događaji u prošlosti

On kaže da je zabilježen 12. juni 1986. godine kada se desila nimalo beznačajna potočna bujica Bistrice sa većom materijalnom štetom. Tada su neke kuće djelomično oštećene uz automobile i kamione koji su se nalazili uz saobraćajnicu.

"Careva džamija je bila puna mulja, harem potopljen, a voda je ušla u džamiju", naveo je Garibija.

Na mjestu Bistrice je postavljena rešetka, ali zbog nemara je došlo do toga da granje i drveće začepe tu rešetku. Na svu sreću tada niko nije povrijeđen niti stradao. Od tada se počelo voditi računa da se ne to dogodi u budućnosti.

Prema riječima Garibije, u Starom Gradu se danas to redovno održava, čisti i nema problema.

Odron na Vratniku, odnosno Zmajevcu se desio iznad Višegradske kapije 13. maja 1987. godine oko 10 sati kada je jedna žena poginula, a kompletno romsko naselje, koje se zvalo Karanfil ulica, je nestalo. Kako je rekao Garibija, odron je išao do Mošćanice, a i danas su na tom mjestu vidljive posljedice.

"Tu više niko ne živi, naravno, osim nekoliko kuća starosjedioca. Obnova je trajala nekoliko mjeseci", zaključio je Garibija.

Bez straha zbog Trebevića

Ipak, kada je riječ o Trebeviću i gradnji koja je sve aktivnija na ovom dijelu, Garibija smatra da ne treba biti straha.

"Prije svake gradnje, rade se geotehnička istraživanja, a tačno je da je potrebna kontrolisana gradnja. Naša strana (op.a. u FBiH) je zaštićena jer imamo strožija pravila, dok RS ima drugačija koja više dopušta", rekao je Garibija za Klix.ba.

Napominje kako je lijeva strana Miljacke, koja se naslanja na Trebević, erozivna te da se treba svakako pregledati, posebno kada je riječ o stambenim naseljima.

"To se najviše odnosi na kanjon Miljacke", dodao je on.

Zaključuje kako je ključ problema u kontroli posebno jer Trebević predstavlja, kako to često kažemo "pluća Sarajeva".

Ipak, Općina Stari Grad je upozorila na potencijalne rizike na lokalitetu Bistrički potok

Tako su iz ove lokalne zajednice obavijestili premijera Kantona Sarajevo, Federalnu upravu civilne zaštite, Kantonalnu upravu civilne zaštite i Opštinu Istočni Stari Grad o uočenim nasipima zemlje u Bistričkom potoku, kao i o premještanju stabala iskrčenog drveća u isti u vezi s gradnjom stambeno-poslovnog kompleksa "Trebević Hills" na Zlatištu, a u svjetlu trenutnih vremenskih prilika. Općina je pozvala ove nadležne institucije na zajedničko djelovanje kako bi se riješili ovi problemi.

"Na lokalitetu na kojem se gradi kompleks 'Trebević Hills' iskrčena je velika površina drveća, a koji graniči s naseljenim područjem, što može povećati rizik od klizišta ukoliko nisu ispunjeni svi zahtjevi odgovarajuće struke. Također, nasipi zemlje unutar Bistričkog potoka, usljed obilnih padavina, mogu uzrokovati izlivanje vode. U tom smislu, Općina je uputila dopis nadležnim institucijama, ukazujući na potencijalne probleme i složenost situacije po pitanju nadležnosti, s obzirom na to da se gradnja odvija u Republici Srpskoj, dok su potencijalno ugroženi objekti u blizini Bistričkog potoka smješteni na teritoriji Federacije Bosne i Hercegovine. Danas su predstavnici Općinske inspekcije, u saradnji s Kantonalnom upravom za inspekcijske poslove i Federalnom upravom za inspekcijske poslove, izvršili uviđaj na licu mjesta. Nakon sagledavanja cjelokupne situacije, poduzet će se dalji koraci u skladu s utvrđenim nadležnostima."

U cilju zaštite života ljudi i imovine, zbog potencijalnog krčenja šume u području kamenoloma na Općini Stari Grad Sarajevo, obaviješten je i premijer KS Nihad Uk.

Općina Stari Grad Sarajevo poduzet će dalje korake prema nadležnim institucijama. Važno je napomenuti da općina čisti dio Bistričkog potoka u Starom Gradu, ali to nije dovoljno da se spriječe katastrofe ukoliko se ne djeluje u Istočnom Starom Gradu.