Privatnom univerzitetu Kallos zabranjen rad u Tuzlanskom kantonu: Šta će biti sa studentima?
Ministarstvo obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona nedavno je zabranilo rad Evropskog univerziteta Kallos u toj regiji naše zemlje, oduzimanjem licence.
"Rješenjem Ministarstva obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona utvrđeno je da je visokoškolska ustanova Evropski univerzitet Kallos prestala ispunjavati propisane uslove za rad i obavljanje djelatnosti visokog obrazovanja na području Tuzlanskog kantona, a koji se odnose na održavanje nastave, prostor i kadar. Navedenoj ustanovi je istim rješenjem oduzeta licenca - dozvola za rad na području Tuzlanskog kantona, do kada je ista mogla, u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju, izdavati diplome", kazao je za Klix.ba ministar obrazovanja i nauke TK Ahmed Omerović.
Donošenju rješenja su prethodile dvomjesečne provjere načina djelovanja Kallosa u Tuzlanskom kantonu te je u končanici ustanovljeno neispunjavanje uslova za njegovo funkcioniranje.
U okviru ove privatne visokoškolske ustanove djeluju 354 studenta, odnosno njih 253 na dodiplomskom studiju te 91 apsolvent i imatrikulant.
Sada je otvoreno pitanje šta će biti sa njihovog daljeg obrazovnog procesa, s obzirom da je ukidanjem licence za rad onemogućeno dalje izdavanje diploma.
"Što se tiče studenata koji trenutno pohađaju ovu visokoškolsku ustanovu, ista je u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju i ugovorom o školovanju, obavezna da im osigura zaštitu svih stečenih, zakonom propisanih, ugovorenih i drugih prava", navodi Omerović.
Također, Zakon o visokom obrazovanju Tuzlanskog kantona kaže da je u slučaju prestanka s radom visokoškolske ustanove osnivač dužan zatečenim studentima omogućiti završetak započetih studija, po nastavnom planu i programu koji je važio prilikom upisa, što znači da se studenti mogu prebaciti na drugi univerzitet, a da im se priznaje ono šta su ranije položili.
S druge strane, pravni zastupnik Evropskog univerziteta Kallos Mirnes Ajanović navodi da su oduzimanjem licence za rad, načinjeni brojni prekršaji i odredbe Zakona o upravnom postupku, Zakona o zabrani diskriminacije i Krivičnog zakona. Zbog toga je podnio tužbu nadležnim organima.
"Evropski univerzitet Kallos Tuzla suočen je s diskriminatornim djelovanjem Ministarstva obrazovanja i nauke TK, koje je rezultirao nezakonitim oduzimanjem licence za rad ovoj visokoškolskoj ustanovi, ali i podnošenjem krivičnih prijava protiv odgovornih lica. Rješenje Ministarstva je doneseno bez objektivnog osnova i bez prethodnih konsultacija Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH, što je protivno uspostavljenoj sudskoj praksi", kazao je Ajanović.
Dodao je i da je resorno kantonalno ministarstvo primijenilo diskriminatorne kriterije prema Kallosu u odnosu na druge obrazovne institucije koje rade u sličnim okolnostima, sa dodatnim rokovima za ispunjenje potrebnih uslova.
Kako je rekao, ovakav postupak je protivan osnovnim principima jednakosti i pravičnosti, što potvrđuje kršenje i Zakona o zabrani diskriminacije BiH.
Kazao je i da je Kantonalnom sudu u Tuzli podnesena tužba na 43 strane, radi poništenja rješenja i vraćanja licence.
"Evropski univerzitet Kallos Tuzla je Ministarstvu obrazovanja dostavio dokaz o planu realizacije nastave na sedam fakulteta za 2024/25. akademsku godinu, ugovore za 111 angažovanih nastavnika/saradnika te dokumentaciju o prostoru u Grand hotelu Tuzla i respektabilnom vlastitom poslovnom prostoru u objektu Robot, kod Solane, od oko 3.200 metara kvadratnih", naveo je Ajanović.
Evropski univerzitet Kallos se zbog nastale situacije obratio Instituciji Ombudsmena BiH, Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), Federalnom tužilaštvu i drugim nadležnim organima.