Šta se čeka
52

Privremeno finansiranje institucija BiH ističe 31. decembra, slijedi li nova sapunica?

D. Be.
Foto: T. S./Klix.ba
Foto: T. S./Klix.ba
Trakavica o privremenom finansiranju državnih institucija i međunarodnih obaveza BiH čini se da bi mogla biti nastavljena s obzirom na to da trenutna odluka ističe za osam dana. S obzirom na trenutne političke prilike u zemlji, moguće da će uslijediti nove ucjene, odugovlačenja i blokade.
Kako saznaje Klix.ba, ministar finansija i trezora BiH Vjekoslav Bevanda prije dvadesetak dana je dostavio Odluku o privremenom finansiranju za prvi kvartal 2022. godine, no predsjedavajući Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija tu tačku nije stavio na dnevni red na proteklim zasjedanjima.

Iako postoji nada da će posljednja sjednica državne vlade biti održana u narednih nekoliko dana, odnosno do kraja 2021. godine, činjenica je da predsjedavajući Tegeltija (SNSD) ponovo iz nekog razloga zateže situaciju i ne stavlja na dnevni red Odluku o privremenom finansiranju.

Sjetimo se da je zbog istog razloga u septembru bila upitna isplata plata svim uposlenicima državnih institucija, kao i servisiranje međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine zbog inat-politike političara iz RS-a, no na kraju su popustili pod pritiskom visokog predstavnika Christiana Schmidta i međunarodnih zvaničnika, ali i straha od bunta uposlenika.

Tog 28. septembra osigurano je nesmetano funkcionisanje državnih institucija do kraja 2021. godine. Za nastavak finansiranja potrebno je donijeti novu Odluku o privremenom finansiranju za period januar - april 2022. godine, što je već pripremilo Ministarstvo finansija i trezora BiH.

Treba podsjetiti da državna vlast još nije usvojila budžet BiH za ovu godinu i da su sve obaveze tokom ove godine finansirane zahvaljujući odlukama o privremenom finansiranju, koje se donose kvartalno.

Još u martu ove godine ministar finansija Vjekoslav Bevanda je imao nade da će budžet biti usvojen veoma brzo.

"Bilo bi mnogo lakše da je usvojen budžet koji smo jučer uz prikupljena mišljenja uputili Generalnom sekretarijatu Vijeća ministara i očekujem da ćemo već na narednoj sjednici uspješno okončati svoj dio posla i usvojiti ga", izjavio je Bevanda, a od tada je prošlo devet mjeseci.

Budžet BiH se donosi na način da Ministarstvo finansija i trezora pripremi Nacrt i dostavlja Vijeću ministara BiH na utvrđivanje, nakon čega se upućuje Predsjedništvo BiH. Ukoliko "prođe" i Predsjedništvo, kao ovlaštenog predlagača, budžet ide na izglasavanje u Parlamentarnu skupštinu BiH, gdje je potrebna podrška oba doma, ali nje nije bilo.