Na Dodikovo divljanje posljednjih mjeseci opozicija predvođena Mirkom Šarovićem nikako da smogne hrabrosti svoje stavove artikulirati drugačije, nego u svakoj epizodi imperativno ponavlja njegove teze uz nešto umjereniju retoriku. Ipak, to nije dovoljno za unapređenje trenutne krize, ali ni za rast ove političke grupe.
Kada je bivši visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Valentin Inzko nametnuo zakonsku zabranu negiranja genocida, opozicija se utopila u Dodikove eskapade i blokade, jednim dijelom saglasna s njegovim stavovima, a drugim nedovoljno hrabra da državu i društvo vidi slobodnije i drugačije.
Drugačije nije bilo ni na posljednje insistiranje na vraćanja nadležnosti na entitetski nivo. Nakon sjednice Glavnog odbora SDS-a ove subote Šarović je prvo kazao kako neće slijediti SNSD u njihovim inicijativama, nego će o svakom pitanju osnovati svoj poseban stav da bi u nastavku ponovio Dodikove "hitove".
"SDS se u svom programu zalaže za izvorni Dejton i u tom smislu ima potpuno jasan izgrađeni stav. Uvijek ćemo se zalagati da sve nadležnosti koje su na ovaj ili onaj način prenesene na državu treba da se vrate pod okrilje Republike Srpske", izjavio je on.
Uz poslovnične kritke Dodika i adresiranje odgovornosti za stanje u državi njemu, Šarović, Borenović i društvo morat će i programski izaći iz njegove sjene. Nevezano za političku krizu u državi, što bi neko sutra glasao za političku opciju koja o ključnim stvarima u društvu i državi gleda na isti način kao i vlast.