"Projekat na pogrešnom mjestu": Kako ministarstvo iz RS-a ignoriše presude i nastavlja uništavati Kasindolsku rijeku
Ovo je učinjeno nakon niza presuda u korist grupe građana koji se preko četiri godine bore za zaštitu Kasindolske rijeke od izgradnje malih hidroelektrana, uključujući i odluku Ustavnog suda Bosne i Hercegovine iz marta ove godine.
S obzirom da je resorno ministarstvo ekološke dozvole ponovo donijelo bez uključivanja javnosti u postupak, uložene su ukupno tri tužbe protiv dozvola, kao i Zahtjev za ponavljanje postupka. Donošenjem ovakve odluke resorno ministarstvo ponovo je nastavilo sa praksom ignorisanja zahtjeva građana i lokalnih vlasti koji već nekoliko godina ukazuju na postojeće i potencijalne negativne posljedice realizacije ovih projekata.
"Mišljenja smo da je riječ o još jednoj automatizovanoj odluci u kojoj je prekršeno niz zakonskih odredbi i kroz koje nam je pokazano da ministarstvo nažalost nije spremno biti dio rješenja za problem gradnje MHE na Kasindolskoj rijeci. Odluke nadležnih organa trebaju se donositi u korist lokalnih zajednica, a ne na njihovu štetu. Imajući u vidu da je Kasindolska planirana za vodosnabdjevanje građana, te da je gradnja MHE predviđena u području koje je planirano za zaštitu, koje je geonasljeđe Republike Srpske i na kojem se nalazi šuma visoke zaštitne vrijednosti jasno je da riječ o jednom potpuno pogrešnom projektu na pogrešnom mjestu. Rijeke i planine našeg grada su jedno od najvećih bogatstva i nestvarno je da nam se uzimaju i uništavaju radi projekata koji nam uopšte nisu potrebni", izjavila je Sunčica Kovačević, predstavnica NGG Stop izgradnji MHE na Kasindolskoj rijeci.
Ispred NGG takođe navode da su predali Inicijativu za proglašenje zaštićenog područja - Kanjon Kasindolske rijeke, te im je resorno Ministarstvo dostavilo pozitivno Mišljenje Zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa u kojem je navedeno da je stručni tim Zavoda obišao područje u cilju ocjene opravdanosti i sagledavanja prijedloga obuhvata područja za koje je podnesena inicijativa, te da Zavod smatra da je podnesena inicijativa opravdana i da se radi o području izrazitih prirodnih vrijednosti.
Sve ovo ukazuje da se aktivnosti na zaštiti ovog područja sprovode, te da planiranost ovog područja za zaštitu ukazuje na potencijalno prisustvo strogo zaštićenih i zaštićenih divljih vrsta iz Uredbe o strogo zaštićenim i zaštićenim divljim vrstama RS-a.
"Dok mi kontinuirano radimo na zaštiti Kasindolske rijeke, u isto vrijeme Ministarstvo ponovo obnavlja ekološke dozvole za male hidroelektrane, nakon što smo mogli uvidjeti koliko štete one donose, a da je korist samo za investitora. Nastavićemo da se borimo i radićemo sve što je u našoj moći dok se Kanjon Kasindolske rijeke ne zaštiti i dok se ne ponište koncesioni ugovori za ove tri MHE. Ovi postupci Ministarstva, ali i postupci investitora, koji nas je tužio, nas ne obeshrabruju nego smo odlučni da idemo dalje, znamo da činimo pravu stvar", istakla je Sara Tuševljak, predstavnica NGG.
Neformalna grupa građana "Stop izgradnji mhe na Kasindolskoj rijeci" je u maju 2021. godine sprovela Građansku inicijativu, prema Zakonu o referendumu i građanskoj inicijativi Republike Srpske, prilikom čega je prikupljeno 2354 potpisa građana grada Istočno Sarajevo, koji se protive izgradnji mHE.
Stav lokalne je zajednice jasan, a podršku su dali i gradonačelnik Istočnog Sarajeva, zatim načelnici općina Istočna Ilidža, Istočno Novo Sarajevo i Trnovo, odnosno načelnici opština u kojima su tri mHE na Kasindolskoj rijeci planirane.
Pored toga, pred Osnovnim sudom u Sokocu, odjeljenje Pale se vode i postupci protiv Sare i Sunčice, koje je tužio investitor za navodnu klevetu. Tužbe su od strane međunarodne zajednice okarakterisane kao SLAPP Tužbe (Strateške tužbe protiv učešća javnosti), koje služe da zastraše aktiviste i novinare, te da ih natjeraju da se bave ovim postupcima, umjesto onim čime se primarno bave.