Knjiga sadrži skup epidemioloških podataka o pacijentima sa krajnjim stadijem hronične bubrežne bolesti, te će koristiti zdravstvenim strukturama u BiH, sa ciljem unaprijeđenja kvaliteta liječenja ove specifične populacije pacijenata.
Hronična bubrežna bolest je prisutna u 10 -20% opšte populacije, a modaliteti nadomještanja bubrežne funkcije variraju od zemlje do zemlje. Renalni registar BiH je osnovan s ciljem prikupljanja, analize i distribucije podataka o krajnjem stadijumu hronične bubrežne bolesti u Bosni i Hercegovini.
Misija Renalnog Registra BiH ogleda se u analizi populacije sa krajnjim stadijem HBB, praćenju incidence i prevalence pacijenata sa HBB kao i etiologije HBB, te praćenju trenda mortaliteta i borbiditeta kao i preživljavanja pacijenata na dijalizi.
"Kao autorice ove Publikacije smatramo da 14-godišnje prikupljanje svih ovih epidemioloških podataka o pacijentima sa krajnjim stadijem HBB treba sublimirati u Publikaciju koja će na pregledan način prikazati trend u nadomještanju bubrežne funkcije u BiH u proteklom periodu. Nadamo se da će ova Publikacija biti korisna zdravstvenim djelatnicima kao i relevantnim zdtravstvenim strukturama u BiH, sa ciljem unaprijeđenja kvaliteta liječenja ove specifične populacije pacijenata", istakla je prof.dr. Halima Resić.
Prof.dr.Resić zahvalila se kolegama iz dijaliznih centara u BiH, na korektnom prikupljanju podataka za Renalni Registar, kao i našim statističarima na stručnoj pomoći.