Protesti policijskih službenika ispred Narodne skupštine RS-a u Banjoj Luci
Na predloženom dnevnom redu sjednice ne nalazi se njihov zahtjev, a ministar unutrašnjih poslova RS-a Dragan Lukač je na sjednici NSRS-a obrazložio problem.
Prošli mjesec su uputili zvanični zahtjev za izmjenu člana 39.9 Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, jer smatraju da je sporan. Traže da se izmjenama poseban staž uračunava u penzijski staž samo uz pismenu saglasnost osobe na koju se taj staž odnosi.
U zahtjevu su podsjetili da je u navedenom članu Zakona istaknuto da se osoba iz člana 37. zakona ne može odreći posebnog staža koji je utvrđen rješenjem Fonda PIO RS-a.
Nezadovoljni policijski službenici su poručili da je time njihovo pravo, kako su naglasili, pretvoreno u obavezu. Tvrde da je to u suprotnosti sa Zakonom o pravima boraca, ratnih vojnih invalida i porodica poginulih boraca.
Napomenuli su da je prethodno spomenutim Zakonom dato pravo na poseban staž u, kako su potcrtali, dvostrukom trajanju, ali da je i definisano da prava stečena po ovom zakonu prestaju na zahtjev stranke, smrću stranke i nastupanjem raskidnih uslova predviđenim ovim zakonom.
Upozorili su da se zbog ove zakonske odredbe na nivou policijskih organa Bosne i Hercegovine po osnovu posebnog staža penzionišu samo bivši pripadnici Vojske RS-a i Ministarstva unutrašnjih poslova RS-a s prebivalištem u ovom entitetu, dok njihove kolege iz istih organa s prebivalištem u Federaciji ostaju u radnom odnosu. Ocijenili su da se time stvara nacionalni disbalans, a koji je propisan Zakonom o policijskim službenicima Bosne i Hercegovine.
Kao posljedicu postojećeg zakonskog rješenja su naveli da radni odnos njihovih kolega prestaje u dobi od 47, 48, 49 i 50 godina.