Uoči početka nastave
12

Provjerili smo kako se školarci u Hercegovini snalaze za knjige: Komplet za gimnaziju 200 KM

G. Š.
Foto: G. Š./Klix.ba
(Foto: G. Š./Klix.ba)
Kako je do početka nove školske godine u Mostaru ostalo svega desetak dana, u ovom gradu na Neretvi brojni školarci i njihovi roditelji ovih dana uveliko tragaju za udžbenicima i školskim priborom.

Kako bi što više uštedjeli roditelji masovno razmjenjuju školske knjige sa poznanicima ili kupuju polovne po upola nižim cijenama od onih koje su u knjižarama.

Najpovoljnija metoda nabavke udžbenika

Tako antikvarijat "Student" radi punom parom, gdje jedni knjige donose prodati, drugi zamijeniti uz minimalnu nadoplatu ili samo kupiti po niskim cijenama. Među posjetiteljima smo zatekli Anu iz Širokog Brijega koja je donijela na otkup udžbenike od devetog razreda osnovne škole i uz malu nadoplatu kupila za prvi razred srednje medicinske škole.

"Ovdje godinama donesem svoje udžbenike i uz minimalnu nadoplatu nabavim one koje meni trebaju", kazala nam je mlada Širokobriježanka.

Ona ističe kako je to najbolja metoda nabavke udžbenika koju primjenjuju već nekoliko godina.

Svake godine sve više kupaca

Vlasnik Antikvarijata Mladen Leventić koji se ovim poslom bavi od 2014. godine nam je kazao kako je svake godine sve više posjetitelja, jer pažljivo prate planove i svih škola, što je značajno i samim kupcima kojima je bitno imati adekvatan udžbenik.

"Komplet knjiga za gimnaziju kod nas se može kupiti za 180 do 200 KM, a tu dođe oko 16 knjiga, što bi bilo u knjižari više od duplo skuplje, kazao je nam je Leventić. Za osmi i deveti razred osnovne škole knjige i radne bilježnice, po njegovim riječima, se mogu kupiti za 120 do 130 KM čak i sa nekim radnim bilježnicama koje su očuvane pa se iz njih pisani sadržaj mogao izbrisati.

Knjige se prodaju, ali i otkupljuju

Ono što je veoma važno za posjetitelje jeste i činjenica da oni svoje knjige tu mogu i prodati, a otkupna cijena po knjizi je prosječno oko pet maraka, dok je prodajna oko osam i pol maraka tako da prosječno nadoplata razlike iznosi do 40 KM za jednog školarca.

Zbog povoljne nabavke udžbenika i uštede novca pojedine škole organiziraju i sajmove knjiga, ali zbog epidemiološke situacije sve više se preseljavaju te aktivnosti na društvene mreže.

Na Internet platformama su sve aktivnije i knjižare koje pozivaju na online kupovinu.

U knjižari Alfa su nam kazali da je komplet knjiga za deveti razred oko 250 KM, dok su radne bilježnice oko 100 KM.

Slične su cijene i u knjižari Logovita. Radnica nam je kazala da za školske knjige treba izdvojiti oko 140 maraka, za prvačiće, te da je slična cijena i za drugi, treći i četvrti razred. Ali pored udžbenika za opremu u koju je pored olovaka, bojica, pernica, bilježnica i blokova za crtanje uvrštena tehnička oprema i oprema za tjelesnu kulturu, ako se tome doda ruksak, treba izdvojiti još dva puta toliko.