Provjerili smo šta je sa prijedlogom o skraćenju časovu na 40 minuta u Kantonu Sarajevu
Iz Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja, odgoja, nauke i kulture Kantona Sarajevo tada su saopćili da se protive ovakvoj ideji jer bi to značilo povećanje nastavne norme.
Roditelji osnovaca i srednjoškolaca također su bili podijeljenih mišljenja, većinom protivno ovoj odluci, a neki koji su radili na reformi obrazovanja u godinama iza nas također smatraju da bi ovakva odluka samo štetila sistemu.
Da obrazovni sistem u Kantonu Sarajevu definitivno treba promjene je jasno i očigledno, sa čim će se mnogi složiti. No, sudeći prema mišljenjima struke, roditelja i svih koji imaju poveznicu sa obrazovnim sistemom, promjene ne trebaju krenuti od toga da školski čas - umjesto dosadašnjih 45 - traje 40 minuta.
Stoga, prijedlog će se naći u budućem Prijedlogu zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnim i srednjim školama, što nam je potvrdila i ministrica Hota Muminović.
"Ovaj prijedlog nije naišao na podršku struktura koje smo pitali za mišljenje, tako da skraćenje časa nismo ni uključili u Prijedlog zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi u Kantonu Sarajevo", kazala je resorna ministrica u izjavi za Klix.ba.
Dok je jedan od glavnih razloga zbog kojeg ova ideja nije zaživila te je naišla ne negodovanje taj da bi nastavni kadar došao do smanjenja nastavne norme, iz ministarstva je objašnjeno da koncept radnog vremena, kakav je postavljen, nema veze sa trajanjem časa i to ne bi bio način na koji bi se štetilo, niti nastavnicima, niti učenicima.
Međutim, nakon prikupljenih svih mišljenja, sigurno je da će časovi u Kantonu Sarajevo i dalje trajati 45 minuta. A u budućnosti treba poraditi na idejama i inicijativama kojim bi se relaksiralo učenje i ono bilo svrsishodno, a znanja funkcionalna.