Spora realizacija
46

Prvi centar za autizam u BiH i dalje je prazan: Zašto priča stara 15 godina ne doživljava kraj

A. K.
Centar za autizam u Tuzli čeka prve štićenike (Foto: A. K./Klix.ba)
Centar za autizam u Tuzli čeka prve štićenike (Foto: A. K./Klix.ba)
Centar za autizam u Tuzli za prve štićenike svoja vrata još uvijek nije otvorio, a od tog koraka dijeli ga nekoliko procedura. Prema optimističnim procjenama, prvi centar ovakve vrste u BiH mogao bi biti otvoren u julu, eventualno augustu ove godine.

Priča o izgradnji centra za autizam u Tuzli počela je prije 15 godina, a zbog raznih peripetija do danas nije otvoren, iako postoji izuzetno velika potreba za jednom ovakvom ustanovom.

Četiri godine od pokretanja priče, Skupština TK ovaj projekat proglasila je od kantonalnog značaja, a tada je usvojen i elaborat o opravdanosti otvaranja centra, namijenjenog za osobe sa kompleksnim poremećajem u razvoju mozga.

Foto: A. K./Klix.ba
Foto: A. K./Klix.ba

Međutim, procesi su se izuzetno sporo odvijali, što pokazuje i činjenica da ustanova ni u 2022. nije funkcionalna. Konkretni radovi na izgradnji objekta te vanjskog i unutrašnjeg uređenja kompleksa završeni su u ljetnom periodu prošle godine, kada je pokrenuta izrada zakona, koji će omogućiti formiranje javne ustanove.

Zakon u konačnoj formi još uvijek nije usvojen, a to bi se, prema najavama iz resornog kantonalnog ministarstva, moglo dogoditi u aprilu ove godine. To će, uslovno rečeno, predstavljati ulaznicu za dalje administrativne procedure koje je potrebno izvršiti prije zvaničnog otvaranja centra.

"Kroz javnu proceduru mi smo imali određene primjedbe koje smo riješili te bi zakon u formi prijedloga trebao biti upućen na idućoj sjednici Kolegija Kantonalne vlade na usvajanje, a zatim i prema Skupštini TK. Nakon zvaničnog usvajanja zakona, mi bismo mogli krenuti u formiranje organa upravljanja i rukovođenja, odnosno upravnog odbora i menadžmenta centra", kaže za Klix.ba kantonalni ministar za rad, socijalnu politiku i povratak Mirsad Muhamedbegović.

Foto: A. K./Klix.ba
Foto: A. K./Klix.ba

Obaveza menadžmenta u prvom navratu bi bila materijalno-tehničko opremanje centra, za što je iz kantonalnog budžeta izdvojeno 500 hiljada konvertibilnih maraka. Također, paralelno s tim će biti neophodno kreirati pravilnik o radu, sistematizaciju radnih mjesta, prvobitno zapošljavanje kadra i slično.

"Prema našim procjenama, mi bismo u julu ili augustu mogli uvesti prve korisnike unutar tog centra", naglasio je Muhamedbegović.

Najveći zalagač za otvaranje centra za autizam u Tuzli bio je Meho Sadiković kao otac djeteta s autizmom i predsjednik Udruženja roditelja djece i osoba sa autizmom (URDOSA).

Nakon njegove smrti funkciju prve osobe udruženja preuzela je Sadikovićeva kćerka Emina Altumbabić, koja u razgovoru za Klix.ba kaže da roditelji željno očekuju otvaranje centra, jer bi se time počeli rješavati problemi pripadnika ove populacije, ali i članova njihovih porodica.

"Uz otvaranje centra mi ćemo morati uvoditi jednu po jednu djelatnost jer je nama cilj da pod jednim krovom imamo zastupljene sve osobe s autizmom – od njihovog rođenja, odnosno trenutka dijagnosticiranja ovog razvojnog poremećaja do biološkog završetka života, odnosno smrti", kaže nam Altumbabić.

Foto: A. K./Klix.ba
Foto: A. K./Klix.ba

Kako pojašnjava, nakon otvaranja centra u njega će biti uvedene odrasle osobe koje su završile svoje obrazovanje u Odjeljenju za autizam pri Zavodu za odgoj i obrazovanje osoba sa smetnjama u psihičkom i tjelesnom razvoju te kao takvi nemaju javnu ili privatnu uslugu. Oni se u ovom trenutku, nalaze kod kuće, izolirani i isključeni iz društvene zajednice te su, ističe naša sagovornica, u najtežoj poziciji.

"Nakon što uključimo te korisnike, vlada i skupština će kroz svoje organe izvršiti evaluaciju postignutih rezultata, a nama će zatim biti namjera uvođenja djece s autizmom predškolskog uzrasta. Tu se podrazumijevaju osobe od rođenja pa do polaska u školu i ovaj segment obuhvata ranu intervenciju koja je najbitnija u procesu rehabilitacije pripadnika ove populacije, a sve kako bi se postigli što bolji rezultati", navodi Altumbabić.

Treći ciklus uvođenja podrazumijeva dolazak djece školske dobi, odnosno osobe koje trenutno pohađaju nastavne procese u Odjeljenju za autizam pri Zavodu za odgoj i obrazovanje osoba sa smetnjama u psihičkom i tjelesnom razvoju.

"Shodno sadašnjem zakonu, oni su školski obveznici, bez obzira u kojem su spektru autizma, odnosno težini poremećaja. Oni će se u odjeljenju zadržati dok novootvoreni centar ne stekne kadrovske i materijalne kapacitete za njihov prijem", dodala je Altumbabić, naglasivši da će se insistirati na tome da svi tretmani budu besplatni.

U našoj zemlji još uvijek ne postoji referalni centar za autizam, a to će biti omogućeno formiranjem ustanove u Tuzli. Specijalistički tim nudit će i mogućnost rane detekcije autizma i adekvatne rehabilitacije, što je od izuzetnog značaja.

Shodno kapacitetima i ranijim procjenama, centar će biti u mogućnosti primiti 100 štićenika, a u dosadašnje uređenje objekta uloženo je milion i 76 hiljada konvertibilnih maraka.