Kako je za Klix.ba kazao predsjednik Sindikata radnika TTU-a Mehmed Terzić, radnici su ovu odluku donijeli za vrijeme zbora koji je održan jutros.
"Mi smo bili prinuđeni zamrznuti štrajk glađu zbog teškog zdravstvenog stanja u kojem se radnici nalaze. Hitna pomoć nam je dolazila i po nekoliko puta dnevno, a stanje je jutros bilo najteže. U 11 dana su nas pored medija jedino obišli ministar industrije, energetike i rudarstva TK Srđan Mićanović i gradonačelnik Tuzle Jasmin Imamović te nas zamolili da zamrznemo ovaj štrajk, što smo na kraju i bili prinuđeni uraditi zbog svega što sam već naveo", kaže Terzić za Klix.ba.
Radnici TTU-a su prije 11 dana stupili u štrajk glađu, a od Vlade FBiH na čelu sa premijerom Fadilom Novalićem traže rješavanje njihovog radno-pravnog statusa koji je nepoznat već skoro godinu dana.
Na sastanku kojem su prije nešto manje od godinu dana prisustvovali radnici te predstavnici Vlade TK i Vlade FBiH odlučeno je da TTU ide u stečaj, a blizu 230 radnika na evidenciju Zavoda za zapošljavanje TK.
Radnički status bilo bi moguće riješiti osnivanjem novog privrednog društva TTU Energetik iza kojeg bi stajali Elektroprivreda (EP) BiH i Rudnik Banovići.
Zbog unutrašnjih usaglašavanja EP BiH i Rudnika Banovići formiranje novog društva putem kojeg bi bila izvršena i kupovina stečajne mase proizvodnog dijela TTU-a u Tuzli, još uvijek nije završeno.
To bi se, prema ranijim najavama ministra Mićanovića, koji je u srijedu obišao radnike TTU-a, trebalo desiti u skorijem periodu.
"Od ministra Mićanovića smo čuli da je Skupština EP BiH donijela odluku o osnivanju novog preduzeća, a to isto u ponedjeljak treba uraditi i Skupština Rudnika Banovići. Mi ćemo u zamrznutom štrajku glađu čekati šta će se desiti, a ukoliko ne bude pozitivan ishod mi se vraćamo u štrajk", istakao je Terzić.
Četvrti oglas za prodaju dijela imovine TTU-a stečajna upravnica Alisa Bijedić već je objavila.