Više ideja na stolu
466

Radno u OHR-u: Traži se model da se zaobiđe Lendo i formira novi saziv Vlade FBiH

D. Be.
Foto: T. S./Klix.ba
Foto: T. S./Klix.ba
Nakon što se imenovano rukovodstvo Federacije BiH (Lidija Bradara, Refik Lendo i Igor Stojanović) nije uspjelo dogovoriti ko će biti predsjednik, a ko potpredsjednici entiteta, u OHR-u su počele konsultacije o izmjenama Ustava FBiH kojim bi se omogućilo imenovanje novog saziva Vlade FBiH.
Sada će se u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH glasati o tome ko će biti predsjednik, a ko potpredsjednici, uslijedit će nova prepreka na putu ka izboru premijera i kompletiranja nove Federalne vlade.

Za imenovanje novog saziva Vlade FBiH potrebno je da saglasnost da i predsjednik i oba potpredsjednika, a prema dosadašnjim najavama jasno je da Refik Lendo (SDA) neće pristati da potpiše odluku o vlasti bez SDA, pravdajući to činjenicom da njegova stranka ima većinu u Klubu Bošnjaka Doma naroda te generalno brojem glasova.

Prema planu koji ima OHR, visoki predstavnik Christian Schmidt sada navodno namjerava nametnuti nove izmjene Ustava Federacije BiH kojim bi omogućilo formiranje Vlade Federacije BiH bez potpisa Refika Lende (SDA), budućeg potpredsjednika Federacije iz reda bošnjačkog naroda.

Da se pregovori vode sa predstavnicima stranaka okupljenih oko Osmorke potvrdio je Elvir Karajbić iz SDP-a kazavši da se u zgradi OHR-a vrše konsultacije visokog predstavnika sa predstavnicima stranaka a u vezi nastale situacije oko formiranja Vlade FBiH.

"Predsjednik Nikšić i zastupnik Dizdar razgovaraju ispred SDP-a sa Međunarodnim organizacijama. Vi znate da OHR razgovara sa svojim političkim partijama i nije sporno da su bili određeni kontakti sa OHR-om. Oni razgovaraju sa svima. Za detalje trebate pitati predsjednika i one koji su išli na razgovor", kazao je.

OHR, saznaje Istraga.ba, ima problem da jasno definiše odluku koju bi nametnuo, jer bi se takvim izmjenama oslabila pozicija HDZ-a.

Prva opcija, koja je OHR-u predložena iz SDP-a, je to da formiranje Vlade Federacije BiH može blokirati predsjednik ili onaj potpredsjednik koji dobije podršku 2/3 kluba naroda kojem pripada.

To bi, u praksi značilo da bi Refik Lendo mogao blokirati imenovanje Vlade Federacije BiH ukoliko ga podrži 16 od ukupno 23 delegata u Klubu Bošnjaka Doma naroda FBiH. Ista situacija je, naravno, i sa Lidijom Bradarom u Klubu Hrvata i Igorom Stojanovićem iz Kluba Srba. Međutim, protiv ovakve vrste izmjene je HDZ BiH, jer bi, ukoliko ovo bude “trajno rješenje”, pozicija te stranke bila oslabljena.

To je inače ideja o kojoj je prvi pisao Klix.ba, 1. februara ove godine, a o čemu se tačno radi možete pročitati ovdje.

Druga opcija je da se nametne odluka kojom bi, faktički, bili postavljeni novi rokovi. Tako, ukoliko u određenom periodu predsjednik i potpredsjednici FBiH ne postignu dogovor (konsenzus), onda bi se broj potrebnih potpisa sa tri, smanjio na dva. No, i ovo rješenje ne ide u prilog HDZ-u BiH, zbog čega u OHR-u, ali i dijelu zapadnih ambasada smatraju da ovakvu odluku ne bi trebalo nametnuti.

Treća varijanta je "ad hoc" odluka. Schmidt ne bi nametao izmjene Ustava FBiH,, već bi nametnuo jednokratnu odluku prema kojoj, samo za izbor nove Vlade u ovom izbornom ciklusu, ne bi bili potrebni potpisi predsjednika i dva potpredsjednika Federacije.

Na taj bi način Schmidt obezvrijedio glas Refika Lende, potpredsjednika Federacije BiH iz reda Bošnjaka.

Istraga navodi i da bi Schmidt prilikom donošenja jednokratne odluke naveo da zadužuje Parlament Federacije BiH da ovu odredbu ugradi u Ustav FBiH. Međutim, da bi se izmijenio Ustav FBiH potrebna je dvotrećinska većina u Parlamentu Federacije, to znači da takve izmjene nikad ne bi bile ugrađene u Ustav, niti bi se više ikada primijenile nakon bilo kojeg izbornog ciklusa.

Treba istaći da ovakve izmjene ne odgovaraju HDZ-u Dragana Čovića i da oni sigurno neće pristati na ove izmjene Ustava FBiH koje bi ih u budućnosti mogle "skupo koštati". Da ne podržava nove reakcije OHR-a, Dragan Čović je to već ponovio više puta ovog mjeseca.

"Mislim da je Schmidt uradio ono što je trebao uraditi i ne mislim da treba djelovati po pitaju Ustava FBiH, mislim da imamo sve riješeno. Ako treba djelovati, treba uraditi za one koji antidjetonski djeluju. Iskreno, ne prizivam takve odluke", kazao je.