Kako kaže, i u slučaju da se "ima viška novca", mora se imati pravni osnov za isplatu - da li je to ugovor o radu, privremeni ili povremeni poslovi, poslovi na neodređeno, konsultantski, savjetnički poslovi...
"Oni to u ovome slučaju nemaju niti mogu imati, tako da je ta ideja pravno potpuno nemoguća", kaže Rančić.
Smatra da je Dodikova izjava u funkciji dodatnog zatezanja ukupne političke situacije, obzirom da sadašnja odluka o privremenom finansiranju ističe 30. septembra.
Nova odluka Vijeća ministara o privremenom finansiranju za četvrti kvartal neizvjesna je zbog blokade rada državnih institucija koje provode stranke iz RS-a.
"Dodik dodatno diže temperaturu izjavom u smislu 'Neće toga biti, ovi neka se ne brinu, mi imamo novca, mi ćemo njima isplatiti'. Međutim, mislim da je i on svjestan toga da to ne mogu uraditi", kaže Rančić.
Objašnjava da odluka o privremenom finansiranju ističe s 30. septembrom i da plata državnih službenika za ovaj mjesec nije upitna.
"Tek oktobarska plata, koja se treba isplatiti u novembru bi mogla biti sporna. Ni računi još nisu sporni, troškovi za septembar su već isplanirani i oni su u važećoj odluci o privremenom finansiranju. Ima se 45 dana da se donese odluka o privremenom finansiranju da bi se život normalno odvijao u oktobru, novembru i decembru", kaže Rančić.
Kako konstatuje, čak i da Dodik ima 60 miliona KM - koliko je navodno potrebno za plaće državnih službenika iz RS za tri mjeseca, mogao bi ih dati kao donaciju, ali nikako kao platu na koju se plaćaju porezi i doprinosi.