Odluka Suda BiH
82

Ranko Debevec i Osman Mehmedagić ostaju u pritvoru još mjesec dana

A. L.
Osman Mehmedagić i Ranko Debevec
Osman Mehmedagić i Ranko Debevec
Suspendovani predsjednik Suda BiH Ranko Debevec i bivši direktor Obavještajno sigurnosne agencije Osman Mehmedagić ostat će u pritvoru još mjesec dana, odlučio je dnaas Sud BiH.

Ročište za produženje pritvora održano je jučer. Tužilaštvo je zahtijevalo dva mjeseca pritvora, a odbrana puštanje uz određivanje mjera zabrane.

"Sud je 16.1.2024. u predmetu Ranko Debevec i dr., djelimično prihvatio prijedlog Tužilaštva BiH i donio rješenje kojim je osumnjičenima Ranku Debevcu i Osmanu Mehmedagiću produžen pritvor za najduže 1 (jedan) mjesec, odnosno do 16.02.2024. godine ili do nove odluke Suda Bosne i Hercegovine, iz razloga propisanih odredbom člana 132. stav 1. tačke b) ZKP BiH", rečeno nam je iz Suda.

Na jučerašnjem ročištu su prezentirane nove informacije, a obratio se i sam Debevec.

"Ovo je igranje sa mojom sudbinom. Molim da se poštuju moja ljudska prava. Nisam vise utjecajan u pravosuđu, ljudi samo mogu bježati od mene", kazao je suspendovani predsjednik Suda.

Tužilaštvo je prenijelo iskaz svjedoka gdje se tvrdi da su nezakonito praćena dva telefona sudija. Svjedok koji radi u sudu tvrdi da je sugerirao predsjedniku Suda da bi ova praćenja telefona mogla biti nelegalna jer je saslušanje upisano za N. N. osobu.

Svjedoci tvrde da je u Sudu bez evidentiranja blizu 60 naloga za provođenje mjera OSA-e koji su kasnije izbrisani iz evidencije. Po nalogu Debeveca ti nalozi su uništeni. Uposlenik OSA-e koji je svjedok tvrdi da su dokazi uništeni u novembru 2022. godine i u OSA-i.

Debevec donio odluku da se državnom tajnom proglasi način izdavanja podataka iz sistema Suda BiH. To znači da svjedoci ako budu pozvani da svjedoče o ovim radnjama, ne mogu svjedočiti. Ova odluka donesena je u martu 2021. Tužilaštvo smatra da je odluka donesena u cilju prikrivanja dokaza.

Debevec je nakon privođenja iskoristio poziv da nazove sekretaricu i rekao joj da iz prostorija Suda iznese knjigu evidencije što je ona i uradila. Naredio je i brisanje podataka iz računara Suda.

Tužilaštvo tvrdi da su Debevec i Mehmedagić telefone prisluškivali da vide hoće li se u predmetima koji su pred sudom pomenuti jedno političko lice, no nije navedeno koje.

Tužilaštvo je pomenulo i slučaj zatvorskog policajca koji je ulazio u ćeliju Mehmedagića. Naveli su da su u prijateljskim odnosima i da mu je Mehmedagić pomogao da napreduje u karijeri. Njegov advokat Nermin Mulalić negirao je njihovo blisko poznanstvo i rekao da Mehmedagić "nema ništa s tim ko mu ulazi u ćeliju". Tražio je uvođenje mjera zabrane, a ukoliko budu prekršene, predložio je da optuženi bude ponovo vraćen u pritvor.

Debevec i Mehmedagić su uhapšeni 18. decembra, a tri dana kasnije određen im je jednomjesečni pritvor.