Rasprava u Gradskom vijeću Mostara zbog deponije Uborak: Koliko malo vrijedi ljudski život
Predsjednik udruženja građana "Jer nas se tiče" Omer Hjdur nakon brojnih izlaganja je kazao kako ova tematska sjednica nije ono što su građani očekivali, jer ne nudi konkretno rješenje koje je hitno potrebno.
"Govore nam da moramo izdržati, a mi izdržavamo sedam godina i žalimo se da je ta deponija 60 godina bez studije utjecaja na okoliš. Govore nam da moramo izdržati i žrtvovati našu djecu da bi oni ispunili neke svoje ciljeve i da ne bi zadužili grad Mostar više nego je zadužen. Ovdje ispada da je cijena ljudskih života građana Mostara vrlo niska", kazao je Hujdur nezadovoljan smjerom rasprave o ovom gorućem problemu.
Ističe kako se gura plan dva prilagodbe kojim se daje mogućnost neograničenog odlaganja otpada na Uborku, bez definisanog roka gašenja deponije za što se građani zalažu godinama i upozoravaju kako im je život nesnošljiv odavno.
"Svi priznaju da ima štetan utjecaj i da štetno djeluje na okolinu i ljudske živote građana Mostara, ali hoće i nastoje da izguraju neograničeno odlaganje gore. Hoće ponovo da prevare građane Grada Mostara“, ustvrdio je Hujdur.
Podsjeća da je plan prilagodbe E Nove predvidio da ima još 100 dana za odlaganje, da bi nakon isteka tog perioda direktor deponije danas rekao kako ima još četiri mjeseca.
Naglašava da su ogromne količine smeća na starim deponijama koje su već bile zatvorene i da su mještani sve ugroženiji, dok vlast svim silama to pokušava održati iako struka kaže da je nemoguće.
"Studija utjecaja koja je po prvi put u 60 godina rađena jasno je pokazala da deponija na toj lokaciji ne može garantovati sigurnost ni stanovništvu ni biljnom svijetu u Mostaru a posebno naseljima oko deponije“, podsjeća Hujdur.
Problemi koje uzrokuje deponija Uborak su najdecidnije objašnjeni zadnjom studijom prilagodbe, gdje su ispitivanja pokazala da su podzemne vode zagađene teškim metalima i sve analize tla oko deponije su pokazale zagađenost po četiri puta više od dozvoljenog.
"Usisna pumpa sva zagađenja usisava i gura u glavni vodovod iz kojeg svi mi pijemo vodu", upozorava Hujdur.
Posljedice toga su povećan broj oboljelih od karcinoma, na što su tokom sjednice upozoravali i gradski vijećnici koji su ljekari po struci.
Gradonačelnik Mario Kordić također naglašava da je ovo jedan od najvećih problema u Gradu Mostaru kad je u pitaju rješavanje komunalija i da rokovi i vrijeme cure.
"Skupili smo struku na jednom mjestu i ljude koji su odgovori za rješavanje probama u Mostaru, tako da mislim da ćemo do kraja dana imati jasniju sliku šta se dešavalo na deponiji Uborak i kako riješiti komunaliju. Ovo nije jednostavan problem, i moramo se uhvatiti u koštac sa pričom o komunali sveobuhvatno", kazao je Koridić.
Ističe kako je puno toga što treba riješiti kako bi Mostar bio uređen evropski grad bez problema sa otpadom, te napomenuo da su u rješavanje problema deponije uključeni i viši nivoi vlasti i da se mora sva zakonska regulativa poštovati.
"Prezentiran je plan prilagodbe šta i kako treba raditi narednih tri ili pet godina, ali bez obzira na to građani se ne trebaju plašiti, ako se usvoji plan prilagodbe da mi nećemo ništa raditi. Kako god se plan usvoji deponija Uborak je od danas top tema Gradske uprave i rješavat će se do momenta rješenja. Hoće li to biti za godinu dana, tri ili pet, to će sve reći struka, nakon čega će se napravit smjer u kojem će grad ići", kazao je Kordić.
Ističe da postoje moderna i ekološki osviještena rješanja koja treba čuti, od stručnjaka iz osam zemalja, koji su danas na ovoj sjednici u Mostaru, jer otpad se u svijetu koristi kao sirovina, što bi moglo biti rješenje i za Mostar.
Na pitanje novinara o krivcima za stanje sa deponijom je kratko kazao kako je on čovjek koji treba tražiti rješenje problema, a ne trošiti energiju na traženja krivca.
"Imaju institucije u ovoj državi koje to trebaju raditi. Moj mandat je da ja nađem rješenje i ne želim se izvlačiti na prošla vremena", zaključio je Kordić.