Važno je testirati se
41

Raste broj zaraženih HIV-om u Federaciji BiH, njihovo liječenje godišnje košta dva miliona KM

Piše: A. K.
Savremeni test za brzo testiranje na HIV infekciju (Foto: A. K./Klix.ba)
Savremeni test za brzo testiranje na HIV infekciju (Foto: A. K./Klix.ba)
HIV predstavlja virus ljudske ili humane imunodeficijencije, a broj inficiranih u našoj zemlji kontinuirano raste. Na prostoru Federacije BiH tokom ove godine registrirano je 26 novih slučajeva, među kojima je osam oboljelih od AIDS-a, a usljed zdravstvenih komplikacija jedna osoba je preminula.

U razdoblju od 1994. do 1. decembra 2024. godine u Federaciji Bosne i Hercegovine registrirane su 363 osobe kod kojih je dijagnosticirana HIV infekcija, a među njima je 143 oboljelo od AIDS-a. U istom periodu 58 oboljelih osoba je preminulo.

Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo FBiH, u ukupnom broju dijagnosticiranih slučajeva HIV infekcije 88,7 posto pripada muškoj populaciji.

"HIV je pandemijskih razmjera u svijetu i praktično stvara teret i našem zdravstvenom sistemu. U 2024. godini u FBiH registrirano je 26 novootkrivenih slučajeva HIV infekcije, među kojima je osam oboljelih od AIDS-a, što je zabrinjavajuće. Zbog toga je važno na vrijeme se testirati i otkriti infekciju jer imamo učinkovitu terapiju te bolest koja je nekada bila smrtonosna danas je hronična i uz nju je moguće funkcionirati do prirodnog kraja života", kazao je direktor Zavoda za javno zdravstvo FBiH Siniša Skočibušić.

Detalj tokom obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv hiv-a u Mostaru
Detalj tokom obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv hiv-a u Mostaru

Najveći broj slučajeva infekcije u FBiH je registriran u dobnoj skupini od 30 do 39 godina, a dominantan način prijenosa virusa u ukupnom broju registriranih slučajeva bio je nezaštićeni spolni odnos i to homoseksualni s 56,5 posto i heteroseksualni sa 31,7 posto. Tokom ove godine jedna oboljela osoba preminula je od posljedica bolesti.

Inače, HIV predstavlja virus ljudske ili humane imunodeficijencije koji, prosto rečeno, uništava imunitet osobe, prilikom čega ona biva podložna za razvoj oportunističkih ili bilo kojih drugih zaraznih oboljenja. Ukoliko se pravilno ne tretira, HIV može dovesti do nastanka posljednje faze infekcije, odnosno obolijevanja od AIDS-a, koji u konačnici može biti smrtonosan.

"Danas pacijenti koji imaju HIV, odnosno AIDS žive dugo zahvaljujući adekvatnom liječenju, ali cilj je zapravo prije svega otkriti i detektirati bolest, kako bi životni vijek bio prikladan. Svi zaslužuju živjeti kvalitetno i zdravo, a veoma je važno promovirati dobrovoljno i anonimno testiranje", ističe Svjetlana Grgić iz Sveučilišne kliničke bolnice Mostar.

HIV pozitivna osoba redovno mora koristiti terapiju, koja je dostupna i u Bosni i Hercegovini, a troškove snose entitetski fondovi. Liječenje je prilično kompleksno, ali i skupo, a inficirane osobe se kontinuirano nalaze pod nadzorom ljekara.

"Svjedoci smo da u protekle tri godine broj zaraženih HIV-om raste, a trenutno se liječe 194 pacijenta. Godišnje se troši okvirno dva miliona konvertibilnih maraka za liječenje oboljelih, kao i za testiranje. Zbog toga je veoma važno da se svi zajedno borimo u prevenciji protiv HIV-a te pružimo ruku nade oboljelima jer moramo znati da je tu infekciju moguće spriječiti, ako se zajedno borimo", kazala je direktorica Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH Vlatka Martinović.

HIV pozitivne osobe terapiju koriste oralnim putem, u vidu tableta, a u razvijenijim zdravstvenim sistemima u svijetu se počinje sa primjenom injekcija.

"U svijetu se počinje sa primjenom injekcija, koje će praktično biti aplicirane na svako dva i šest mjeseci te godinu dana. To predstavlja dodatni iskorak za ovakvu hroničnu terapiju", dodaje Skočibušić.

Bh. građani još uvijek nisu dovoljno osviješteni o ovoj vrsti virusa, ali i oboljenja koje je u našoj zemlji i dalje stigmatizirano, a samo dokazivanje postojanja u organizmu smatraju velikom sramotom.

Razvijanje medicine osim uspostave novih lijekova dovelo je i do kreiranja savremenih brzih testova iz treće i četvrte generacije, a karakterišu ih brzina i senzitivnost, s tačnošču rezultata iznad 99 posto.

Osobu zaraženu HIV-om, koja redovno koristi terapiju danas na ulici ne možete prepoznati jer je riječ o građanima koji bez tegoba, na sasvim normalan način vode svoj život te doprinose razvoju društva. Te osobe uglavnom imaju nemjerljivu viremiju u krvi, čime se prekida lanac širenja infekcije.