Razorni društveni trendovi: Poslovanje kladionica svjedoči o rastu broja patoloških kockara
Sportsko klađenje već godinama nije dominantno, čak je postalo znatno manje zastupljeno od onog koje se stručno naziva RNG klađenje, a obuhvata bingo, utrke pasa i klađenje na slične događaje.
Na sportsko klađenje, koje je ranije bilo sinonim za samu kladionicu, uplaćeno je samo 16,43 posto ili 288,33 miliona KM od 1,74 milijarde ukupnih kladioničarskih uplata u prošloj godini. Mnogo je popularnije tzv. RNG klađenje gdje je uplaćen iznos od čak 1,47 milijardi KM ili 83,56 posto.
Prema dostupnim statistikama u Bosni i Hercegovini je blizu 50 hiljada patoloških kockara, u jedinom udruženju za borbu protiv bolesti ovisnosti kocke liječi se samo njih 25. S druge strane, u BiH postoji nešto manje od 4 hiljade kladionica, što ovu zemlju, u odnosu na broj stanovnika, stavlja na prvo mjesto u svijetu po broju uplatnih mjesta.
Marko Romić, psiholog iz Mostara koji cijeli radni vijek radi s ovisnicima, a posebno onim iz segmenta kocke, kaže da je lako naći razloge "novih" trendova u našim kladionicama.
"Bingo i utrke pasa su više zastupljeni u tim kockarskim aktivnostima zato što patološki i problematični kockari ne mogu čekati da se odigra neka utakmica. Strpljenje potrebno za takvo iščekivanje oni više nemaju. Treba im nešto odmah i sada, a to je upravo bingo i utrke pasa koje se ponavljaju svakih tri ili pet minuta i traju 24 sata na dan", kaže Romić.
Trošenje tolikog novca na kockanje samo je jedan od parametara i pokazatelja ozbiljnosti tog problema u BiH.
"Ali, to nije najgore. Jedna dječija suza prolivena zbog raspada porodice ili svađe u porodici uzrokovane kockanjem "skuplja" je od tih miliona o kojima govorimo. A tek jedan život patološkog kockara - on nema cijenu. Ali, o tome naši 'dušebriznici' ne žele misliti", komentar je ovog psihologa.