Reakcije stranaka: Čoviću i nije bio cilj da se dođe do rješenja u Mostaru
Reakcije idu od tvrdnji da vladajući žele zadržati trenutno stanje, da je dogovor bio skoro postignut, ali nije bilo političke volje za finaliziranjem, do tog da su za sve odgovorne "bošnjačke" stranke.
Ilija Cvitanović, predsjednik HDZ-a 1990 kaže nam da je nedopustiva trenutna situacija, da Mostar političkim mahinacijama vladajuće dvije stranke postaje taoc političkih odnosa i da građani jedino u Mostaru nemaju priliku birati lokalnu vlast.
"I taj izjava da neće biti izbora do 2020. godine jasno pokazuje da nije cilj da se dođe do rješenja, već da je cilj zadržati postojeće stanje. Mostar kao centar ogromnog dijela države, južnog dijela Bosne i Hercegovine, kao sjecište brojnih puteva i nositelj privrede ove regije, da nema izbore je neprihvatljivo i nedopustivo. Čovićeva izjava pokazuje da nije ni cilj da se dođe do rješenja, a smatram da je ono bilo na dohvat ruke, da je samo trebalo "slomiti" da se održe izbori, da su stranke koje su pregovarale bile došle do rješenja", kaže Ilija Cvitanović.
SDP je tokom posljednjeg pregovaračkog procesa kontinuirano upozoravao da postoji mogućnost da HDZ dovodi pitanje Mostara u paket sa ostalim nerješenim pitanjima vezanim za izmjene Izbornog zakona, smatra Edin Zagorčić, predsjednik Gradskog odbora SDP-a Mostar.
Doveo u pitanje dalji pregovarački proces
"Nakon izjave predsjednika HDZ BiH Dragana Čovića naše sumnje su se obistinile, a postavlja se pitanje iskrenosti i opravdanosti učešća HDZ-a u pregovaračkom procesu u kojem su u više navrata izjavljivali da je za njih Mostar odvojeno pitanje. Na ovaj način se još jednom potvrdila licemjerna politika HDZ-a kada je Mostar u pitanju i građani Mostara su svakako taoci jedne takve politike. Sa ovakvim istupom Dragana Čovića svakako je doveden u pitanje smisao daljeg pregovaračkog procesa, a sve je očitije da upravo HDZ-u odgovara ovakvo stanje kakvo je danas u Mostaru gdje pojedinci iz HDZ-a i SDA samovoljno troše novac građana i odlučuju o njihovoj sudbini", izjavio je Zagorčić.
Branimir Jukić, predsjednik Kantonalnog odbora DF HNK kaže da svakom ko je imalo upućen u način djelovanja HDZ-SDA koalicije ovo je potpuno očekivan rezultat.
"Ipak, važno je zbog građana i ukupne javnosti da se matrica njihovog vladanja ogoli do kraja. HDZ i SDA postižu neviđenu harmoniju kada je potrebno podijeliti 50 miliona budžeta i uhljebiti svoje članove u administraciju i javna preduzeća. Zatim pola godine prije izbora počinju glumiti opoziciju jedni drugima i prebacivati jedni drugima sve neuspjehe i katastrofalne rezultate politike koju vode u Mostaru i HNK. Slijedi dizanje tenzija, ne bi li isprepadali građane, satjerali ih u torove i još jedanput pretvorili izbore u popis stanovništva. Kao što sam isticao u svim dosadašnjim ciklusima pregovora, neće doći do rješenja o Mostaru dok god kontrolni paket imaju HDZ i SDA", kaže Jukić.
Opet pozivamo, nastavlja Branimir Jukić, da sve one stranke koje se protive politici HDZ-a, SNSD-a i SDA, sjednu i postignu zajednički dogovor o Mostaru, implementaciji presude Ustavnog suda i nužnih promjenama statuta.
Nacionalni interes šifra za novac, vlast i moć
"Na taj način bi "mostarizacija" iz pežorativnog termina prerasla u pozitivni termin novog dogovora za Bosnu i Hercegovinu. Smatram kako su građani BiH umorni od političkih driblinga i da žele pravedna i dosljedna rješenja. Toga moraju biti svjesni i građani Mostara i HNK za oktobarske izbore, što više glasova dobiju HDZ i SDA, to će Mostar biti dalje od izbora", zaključuje Branimir Jukić.
Irma Baralija, predsjednica mostarske organizacije Naša stranka kaže da je ova politička opcija od prvog dana upozoravala da je „car go“ i da od „pregovora“ devet stranaka u Mostaru neće biti ništa.
"To je bio i razlog zašto nismo učestvovali u pomenutoj predstavi za široke narodne mase. I dalje tvrdimo da je srž problema oko neodržavanja izbora u Mostaru nepostojanje volje od strane vladajuće koalicije. I HDZ BiH i SDA dobro znaju da nikad neće imati bolju političku poziciju na lokalnom nivou od trenutne, imaju novac i neograničenu, nekontrolisanu moć da ga troše kako žele. Njima se ne žuri, pokušavaće zadržati "status quo" što duže, a gospodin Čović će Mostar vezati za druge teme, proglašavajući i ovo nacionalnim interesom, iako svi znamo da su nacionalni interesi u BiH samo šifra za novac, vlast i moć određenih pojedinaca, njihovih porodica i prijatelja", smatra Baralija.
HRS: Odgovornost SDA i bošnjačkih stranaka
Slaven Raguž, predsjendik HRS-a, kaže kako se Draganu Čoviću mora prigovoriti činjenica da on izbore u Mostaru najavljuje početkom svake godine i prije svakog izbornog ciklusa. Tako je bilo i prije prošlih lokalnih, a i prije ovih općih, kada je u januaru izjavljivao kako će izbori biti u sklopu ovog izbornog ciklusa.
"Ja sam uvijek za igru otvorenih karata, a ne pseudo diplomatski govor onoga što u datom trenutku želi čuti međunarodna zajednica. Sigurno, kada bi se od početka iskreno razgovaralo u BiH, onda bi se lakše i detektirale i odgovornosti, a samim tim i nalazila rješenja. Njegova izjava kako izbora neće biti nije ništa drugo nego otkrivanje tople vode, tj. da izbora neće biti znalo se odavno, to je vrlo dobro znao i on, ali eto sad će izbori pa ne može više vući narod za nos. No, to što izbora neće biti nije sigurno odgovornost Dragana Čovića, nego bošnjačkih političkih stranaka na čelu sa SDA koje inzistiraju ne na implementaciji odluke Ustavnog suda, nego na cjelokupnoj reformi mostarske gradske administracije, o čemu se Ustavni sud uoopšte nije niti očitovao. Dakle, Draganu Čoviću se može zamjeriti samo njegova, sada već famozna, retorika o izjavljivanju besmislenih rokova od "15 dana" ili "do kraja godine", koji služe samo za kupovinu vremena. Razloge neodržavanja izbora u Mostaru potrebno je prije tražiti u sjedištu SDA, pa tek onda u sjedištu HDZ-a", kazao je za Klix.ba Slaven Raguž, predsjednik Hrvatske republikanske stranke BiH.