Rekordan broj izabranih žena u parlamente nije dokaz njihovog boljeg položaja
Maja Vejzović iz "LDA Mostar" kazala je kako odnos muškaraca i žena nije jednak na svakom dijelu Bosne i Hercegovine, da se posebno razlikuje urbani i ruralni prostor.
"Mi još živimo u patrijarhalnom društvu, a baš je cilj našeg projekta podizanje svijesti žena u ruralnim područjima. Meni kao ženi je drago vidjeti sve više žena u politici, jer nas se politika sve tiče. Žene imaju senzibilniji pristup politici i odlučivanju, posebno kad je riječ o porodici, zdravstvu, penzionom...", kazala je Vejzović.
Jedna od panelistica bila je i Mirjana Penava, direktorica Udruženja "Forma F", kazala je kako su brojne nedaće koje su zadesile u prethodnim desetljećima, kako nju samu, tako i bh. društvo u cijelini, u konačnici na nju ipak djelovale pozitivno.
"Nedaće su nas znale osnažiti i zbog njih smo se znale uključivati u nevladin sektor, što nam je dalo mogućnost da živote nas i naše djece činimo boljim", kazala je Penava.
Penava je komentarisala i tezu da je djelovanje nevladinog sektora prouzrokovalo rekordan broj izabranih žena u parlamente na posljednjim izborima, kako Skupštinu HNK, tako i Federalni parlament.
"Željela bih vjerovati da su se žene zbog svojih uvjerenja kandidovale, ali dok ne vidimo prvi pravi rezultat bit ću skeptična. Iskustvo u HNK nas je naučilo da nije bilo nikakvih rezultata i inicijativa do žena zastupnica u Skupštini. Kad vidimo konkretne rezultate na zakonima kao što je onaj o porodicama s djecom, koje treba učiniti životnijim, onda ćemo aplaudirati", smatra Penava.
Marina Đapić, aktivistica i voditeljica Street Arts Festivala u Mostaru, izjavila je kako se ona trudi da se kroz projekte u kulturi afirmiraju žene.
"Kod mene u timu koji realizira festival su sve same žene. U uličnoj umjetnosti su posebno aktivni muškarci, ali mi se trudimo da žene iz lokalne zajednice budu vidljivije", kazala je Marina Đapić.
Panel diskusija je organizirana kao završnica lokalnih aktivnosti projekta ''Komunikacija žena za solidarnost'' ('WomCom'), kojeg na području Mostara implementira Agencija lokalne demokracije Mostar u okviru EU programa Erasmus+ - KA2 Western Balkan Youth Window.