Rizvanović, Omerović, Husakanović i Pljakić oslobođeni optužbe za ratne zločine u Brčkom
Odbrane su 5. jula pokrenule pitanje presude iz 1996. godine kojom su trojica optuženih oslobođena optužbi a o ovome je raspravljano i na statusnoj konferenciji 20. septembra.
Do zabune je došlo jer je optuženi rođen u Zvorniku pod imenom Smajil, a nakon što je izbjegao greškom su mu izdavani dokumenti na ime Smajo.
Omerović, Rizvanović i Huskanović su bili optuženi za ubistvo i mučenje 11 zarobljenih pripadnika VRS 8. marta 1993. godine u selu Boderište.
Advokat optuženih Mirsad Crnovršanin ističe da su tragom informacija izvršili uvid u policijske i tužilačke spise te pridobili dokaze koji su pokazali da se radi o osobama koje su oslobođene presudama Osnovnog suda Brčko distrikta iz 1995.godine i Višeg suda u Bijeljini iz 1996. godine.
Crnovršanin dodaje da je sama odluka o podizanju optužnice sporna jer kao što je poznato, nije moguće suditi dva puta za isto krivično djelo. Tužilaštvo Brcko Distrikta je bilo u obavezi da Tužilaštvu Bosne i Hercegovine dostave kompletan spis sa svim dokazi, međutim kako tužilaštvo Brcko Distrikta nije dostavilo dokaze iz kojih proizlazi da je optuženima već suđeno, Sud je morao odbiti optužnicu obzirom da tužilaštvo BiH nije bilo upoznato sa ranijim postupkom
Za tužilaštvo je bilo sporno da li se zaista radi o istim osobama, no odbrana je uspjela dokazati priloženim dokazima da se zaista radi o osobama koje su pravomoćno oslobođene optužbe.
Optužbe su odbačene i u skučaju Pljakića zbog drugih okolnosti koje isključuju krivično gonjenje.
Predsjedavajuća Jasmina Ćosić-Dedović je istakla kako je 1996. godine je ukinuta presuda kojom je Pljakić bio osuđen u prvostepenom postupku, ali da pred Osnovnim sudom u Brčko distriktu nije obnovljen postupak, nego je spis dostavljen Tužilaštvu u Brčkom na eventualno uređenje optužnice.
Sudsko vijeće je ostavilo Tužilaštvu rok do petka da se izjasni o eventualnim dodatnim dokazima, a ako ih ne bude, osmog novembra je zakazano iznošenje završnih riječi.