Tužan slučaj iz Sarajeva
1k

Roditelji 11 učenika ispisali djecu iz škole "Kovačići", imali zahtjeve za dijete s autizmom

Piše: I. Sa.
Osnovna škola "Kovačići" (Foto: Klix.ba)
Osnovna škola "Kovačići" (Foto: Klix.ba)
Roditelji 11 učenika iz sarajevske Osnovne škole "Kovačići" su ispisali svoju djecu iz odjeljenja drugog razreda te upisali u novu školu. Njihovi zahtjevi, koji se tiču školskog druga s problemima iz spektra autizma, nisu ispunjeni kako tvrde te su se zato odlučili na ovaj korak.

Iz Ministarstva za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo su za Klix.ba napomenuli da su dobili zahtjeve roditelja učenika ove škole te da su kao nadležno ministarstvo tražili informaciju u više navrata.

Ministarstvo je roditeljima i školi u više navrata dostavilo odgovor da sva djeca imaju jednaka prava i pristup obrazovanju, bez diskriminacije po bilo kojem osnovu.

Naida Hota Muminović (Foto: I. L./Klix.ba)
Naida Hota Muminović (Foto: I. L./Klix.ba)

"Osnovna škola 'Kovačići' obavijestila je Ministarstvo 30. januara 2025. godine da su roditelji 11 učenika upisali djecu u drugu školu jer nisu bili ispunjeni njihovi zahtjevi. Ti zahtjevi su uključivali organizaciju nastave u jednoj smjeni za cijelo odjeljenje, prisustvo majke učenika s autizmom na časovima, kao i mogućnost da majka napušta radno mjesto i dolazi po dijete s teškoćama kad god neko procijeni da dijete ne može ostati na nastavi. Škola je istim aktom naglasila potpuno opredjeljenje za nastavak razvoja stepena inkluzivnosti i pružanja podrške svakom djetetu. Ministarstvo jasno ističe da svako dijete ima jednaka prava i pristup obrazovanju, uključujući osiguranje adekvatne odgojno-obrazovne podrške u školi. Roditelji svih učenika su naši partneri u obrazovnom procesu, ali odluke o tome hoće li dijete pohađati određeni razred, smjenu ili školu ne mogu biti predmet pregovora - ni u ministarstvu, ni u bilo kojoj školi. Pravo na obrazovanje je zagarantovano pravo svakog djeteta i ne može biti dovedeno u pitanje", navodi se u saopćenju.

Napomenuli su i kako ovu školu trenutno pohađa 25 učenika s teškoćama u razvoju, kako je formirano 20 inkluzivnih odjeljenja te da škola ima 10 asistenata u odjeljenju, kao i članove Mobilnog tima za podršku inkluzivnom obrazovanju.

"Kolektiv ove škole posvećeno radi na osiguranju inkluzivne školske klime. Postavlja se pitanje zakonske odgovornosti i adekvatnosti kada bi roditelji učenika odlučivali da li će djeca s teškoćama ili neprihvatljivim oblicima ponašanja moći pohađati određenu školu ili razred. Trenutno, osnovne i srednje škole u našem kantonu pohađa više od 800 učenika s teškoćama, kao i značajan broj učenika s neprihvatljivim oblicima ponašanja, a svi oni imaju osiguranu potrebnu podršku u obrazovanju. Zato je na nivou kantona, u školskoj 2024/2025. godini, ministarstvo angažovalo 400 asistenata u odjeljenju i 78 stručnjaka, uključujući logopede, edukatore-rehabilitatore i psihologe, koji rade u Mobilnom timu za pružanje podrške inkluzivnom obrazovanju. Posebno želimo istaći da je učenik s autizmom, uz podršku učiteljice, asistenta i cijele odjeljenske i školske zajednice, ostvario napredak u savladavanju nastavnih sadržaja i u oblasti društvenih očekivanja, uvažavajući dob i teškoće. Taj napredak potvrdila je i učiteljica učenika, što dodatno naglašava važnost inkluzivnog pristupa u obrazovanju", saopćeno je.

Na kraju se zaključuje:

"Posebno nas ohrabruje činjenica da ministarstvo i škola nisu donosili odluke pod utjecajem pritiska jednog dijela roditelja, a na štetu djeteta s autizmom čiji glas i potrebe nije niko mogao čuti. Inkluzija je naša konvencijska obaveza i strateško opredjeljenje ovog ministarstva".

Direktorica škole: Škola ima 20 inkluzivnih odjeljenja

Fahreta Sijerčić, direktorica ove škole je u svom pojašnjenju rekla kako je odjeljenju dodijeljen asistent koja je ranije radio s posebnim metodama i oblicima rada sa djecom iz autističnog spektra.

"Roditelji su tražili da je tokom svih časova dijete sa asistentom, a što je nemoguće ostvariti. Škola ima 20 inkluzivnih odjeljenja, 25 djece sa poteškoćama u razvoju i 10 asistenata u nastavi. Sa svom djecom se implementira IPP i IEP i koja jednako zaslužuju asistenta kao i učenik tog odjeljenja. Također, rad u odjeljenju s takvim učenicima ne smije biti samo rad asistenta, već više treba biti rad učitelja. Učenici drugog razreda sedmično imaju tri puta po tri časa dnevno i dva puta četiri časa. Od toga je asistent s djetetom obavezno dva časa, a kada su druga djeca odsutna sa kojima asistent radi, asistent sa navedenim učenikom radi i više časova", navodi.

Pojasnila je kako su na sastanku Evaluacije realizacije IPP za ovog učenika bili prisutni inkluzivni tim, mobilni stručni tim koji radi s djetetom, pedagog škole, roditelj učenika, učiteljica te direktorica te je istaknuto da učenik napreduje u ponašanju i savladavanju gradiva.

"Izneseno je da su i fizički kontakti tog djeteta bili slučajni ili nenamjerni prema drugom djetetu, da je jednom bilo namjerno, ali se misli da on nije svjestan svoje namjere. Ističem da takvih kontakata ima i od ostale djece, ali kada su tipična djeca u pitanju to je normalno dječje ponašanje, dok kada je učenik koji nije svjestan svojih namjera i postupaka uzrokovanih zdravstvenim oštećenjima, to je onda fizički nasrtaj i vršnjačko nasilje", rekla je Sijerčić.

Saznanja o ispisu djece je dobila tek nakon što je primila ispisnice iz susjedne škole te smatra kako je trebala biti obavještena o tome.

Napomenula je kako je inkluzija ustavno pravo djece te da svi imaju jednako pravo na kvalitetno obrazovanje koje škole moraju pružiti.

Sijerčić je poručila kako ovo neće spriječiti rad na implementaciji inkluzije i unaprijeđenju.

"Ova škola će uvijek, bar dok sam ja direktor, imati punu podršku svoj djeci, pa tako i djeci sa posebnim potrebama (djeci sa poteškoćama u razvoju, talentima, nadarenim), kako i zakon nalaže", podcrtala je ona.