Zabrinjavajuće izjave
15

Salčin, Šabotić i sudija Blagojević ispitani u Parlamentu BiH: Šta su rekli istražnoj komisiji

A. D.
Foto: T. S./Klix.ba
Foto: T. S./Klix.ba
Privremena istražna komisija Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH za utvrđivanje stanja u pravosudnim institucijama BiH jučer je obavila saslušanje direktora Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije (APIK) BiH Hasima Šabotića, direktora Agencije za javne nabavke BiH Đenana Salčina i sudije Okružnog suda u Banjoj Luci Milana Blagojevića.

Tokom svjedočenja Šabotića i Salčina ispostavilo se da Ministarstvo finansija i trezora BiH već duže vrijeme ne dostavlja mišljenja koja su ove agencije zatražile, a koja su neophodna za usvajanje strategije, odnosno izmjena i dopuna zakona. Komisija je stoga usvojila zaključke kojim od tog ministarstva traži da ih što prije dostavi kako bi se proces usvajanja ovih akata mogao nastaviti.

Šabotić je rekao da su uradili novu strategiju za period 2020.-2024. godine i da su uputili zahtjev Ministarstvu finansija i trezora BiH za davanje saglasnosti, kako je to zakonom definirano. On napominje da je zahtjev upućen u februaru ove godine i da, iako je rok za dostavljanje mišljenja 10 dana, do sada nisu dobili mišljenje ministarstva, dodajući da su u maju uputili i urgenciju.

Bez sluha Vijeća ministara

Kaže i da su uputili inicijativu da se pripreme izmjene i dopune zakona, ali ništa konkretno nije urađeno.

Nekoliko članova komisije, uključujući Zukana Heleza i Branislava Borenovića, je insistiralo na odgovorima da li su postojeći finansijski resursi dovoljni ovim agencijama da vode uspješnu borbu protiv korupcije, a iz odgovora je bilo jasno da u Vijeću ministara BiH nema sluha za dodatne resurse, već da je gotovo čitav budžet ovih agencija usmjeren na plate i slične operativne troškove. Kako su svjedoci istakli, većinu troškova za proaktivno djelovanje pokrivali su međunarodni donatori.

Svjedoci su također ukazali na problematična djelovanja pravosudnih dužnosnika s kojim su se susretali tokom svojih mandata. Šabotić je, konkretno, istakao da je na jednom sastanku glavni tužilac SBK istakao da nikada neće djelovati po anonimnim prijavama. Komisija je usvojila zaključke kojim ove detalje dostavlja Uredu disciplinskog tužioca na daljnje postupanje.

Salčin je, odgovarajući na pitanja članova istražne komisije, između ostalog, kazao i to da je "ovo zemlja u kojoj su javne nabavke, tajne nabavke“.

Povjerenje sazivu VSTV-a

Sudija Okružnog suda u Banjoj Luci Milan Blagojević je tokom svjedočenja eksplicitno istakao da se pravosuđe u Bosni i Hercegovini ne može reformisati s trenutnim sazivom VSTV-a te je pozdravio zakon o smjeni tog saziva koji je na prijedlog zamjenika predsjedavajućeg Istražne komisije Dragana Mektića usvojen u Zastupničkom domu.

Sudija Blagojević je potcrtao da je šteta što taj zakon nije dobio podršku u Domu naroda. Podsjećamo da su u Domu naroda SNSD i HDZ, koji skupa imaju većinu u tom domu, a koji su također odbili učestvovati u radu Istražne komisije, glasali protiv.

Predsjedavajući Istražne komsiije Damir Arnaut kaže da je izuzetno ohrabren činjenicom da je komisija već održala pet sjednica, saslušala tri svjedoka i zaprimila brojnu dokumentaciju.

"Saradnja s komisijom je na najvišem nivou, a već se počinje sticati slika o problemima na ovom polju. Izuzetno smo zadovoljni podrškom koju imamo od međunarodne zajednice. Svi primjeri saradnje, ali i odbijanja saradnje, s Istražnom komisijom će svakako biti opisani u izvještaju koji je komisija obavezna dostaviti Zastupničkom domu", kaže Arnaut.