"Ferhadija je jedan od najznačajnijih objekata osmanske arhitekture u BiH, ali nju ne možemo posmatrati samo iz toga ugla, jer je mnogodimenzionalan fenomen. Svakodveno srećem ljude različitih nacija i vjera i slušam kako kažu da je Ferhadija mnogo više od džamije. Ona je simbol jednoga podneblja, simbol zajedničkog življenja na tom podneblju i svojim prisustvom asocira ljude na vremena povjerenja, tolerancije, miroljubive koegzistencije, ne samo u Banjoj Luci već u cijeloj Bosni i Hercegovini", naglašava Salkić.
Kada je spriječeno postavljanje temeljca za njenu obnovu, 2001. godine to nije bio, kako kaže, napad samo na džamiju, već napad na koncept multietničke i multikonfesionalne Bosne i Hercegovine.
Danas, deceniju i po poslije toga mi možemo konstatovati da je, ukazuje Salkić, ipak pobijedio univerzalni koncept, na kojem počiva svijet - da se ova zemlja kreće ka stabilizaciji, kao zemlja ravnopravnih naroda i građana.
Salkić podsjeća da je značajan napor uložen da se to postigne.
"I svi znamo da još mnogo posla ima, ali to su izazovi koji stoje pred nama", smatra entitetski potpredsjednik.
Podsjeća i da, kada se desio incident 2001. godine, taj događaj je uticao značajno na smanjenje intenziteta povratka.
"Ljudi su bili u strahu i gubili su nadu. Sada, svi očekujemo drugačije efekte i nadamo se njima", kaže Salkić.
Uvjeren je da će džamija Ferhadija doprinijeti značajnoj relaksaciji odnosa u Banjoj Luci i u cijeloj BiH, a o tome govori i potvrda da će vodeći politički i vjerski zvaničnici iz srpskog naroda u BiH biti prisutni na otvaranju Ferhadije, kao i da će doći brojni gosti iz regiona.
U organizaciju otvaranja banjalučke Ferhadije uključene su sve sigurnosne službe, prije svega MUPRS, tako da očekuje veliku, dobro organiziranu i sigurnu svečanost.
"Ferhadija je značajan graditeljski projekt, a završetak njene gradnje simbol je naše volje, snage i želje da idemo u bolju budućnost", zaključio je potpredsjednik bh.entiteta RS Ramiz Salkić.