Salkić pozvao na reformu policije u RS-u: Ubijeđeni su da je ovo neki srpski entitet
Ponovo se obratio nakon što je Juso Jusić izjavio da je njegov 14-godišnji sin pretučen u Policijskoj stanici Osmaci. Za njega je ovo jedan od pokazatelja da su se ove godine intenzivirali napadi na Bošnjake u RS-u.
"Tokom ove godine intenzivirani su napadi i provokacije, počevši od obilježavanja 9. januara kao neustavnog dana entiteta. Svi se sjećamo postrojavanja policije na taj dan i pjevanja pjesme 'Za krst časni, za Nemanjiće, za Obiliće'", napomenuo je Salkić.
Poručio je da je neprihvatljiv ovakav pristup policije u društvu u kojem žive u kojem su svi narodi i građani ravnopravni.
"Narušava se ustavna pozicija konstitutivnih naroda i građana. Policija u ovom slučaju i u drugim slučajevima se ponaša kao policija srpskog ili pravoslavnog entiteta, što nije utemeljeno u ustavu", dodaje.
Naglasio je da ustav obavezuje na to da nacionalni sastav policije u RS-u mora biti prema popisu stanovništva iz 1991.
"Kada bi se to poštovalo, u Ministarstvu unutrašnjih poslova i u drugim ministarstvima bi trebalo biti najmanje 30 posto Bošnjaka ili prema posljednjem popisu stanovništva 15 posto", ukazao je.
Smatra da se napadi na Bošnjaci u ovoj godini mogu posmatrati, kako je izjavio, u kontekstu izabranih Bošnjaka u Banjoj Luci i unutar Trojke (SDP, NiP, NS). Smatra da su odgovorni za relativizaciju politike predsjednika RS-a Milorada Dodika (SNSD).
"Jedan od razloga zašto smo Amir (Hurtić) i ja napustili 'Pokret za državu' jeste šutnja i nespremnost da iskreno govore o problemima naroda i onih koji su nas birali. Na to nismo bili spremni", istakao je.
Salkić je naglasio da zahtjeva da se udalje iz službe oni koji su maltretirali dječaka u Policijskoj stanici Osmaci, da se zadovolji kriterij nacionalne zastupljenosti u policiji, da se javnost obavijesti o ishodu istrage napada na Bošnjake u Višegradu, uznemiravanja Bošnjaka u Bratuncu i pokušaja ubistva u Bratuncu te da se javnost obavijesti o tome šta je poduzeto protiv onih koji provociraju i šalju prijeteće poruke preko društvenih mreža.
Osim toga, pozvao je Ured visokog predstavnika (OHR), Delegaciju Evropske unije, OSCE i Ambasadu Sjedinjenih Američkih Država da pokrenu proces, kako je naveo, redefiniranja organizacije policije u RS-u, na način da ona bude u službi svih građana, a ne produžena ruka politike u ovom entitetu.
"Jasno je da policija ovog entitet nije reformisana i jasno je da su u policiji ubijeđeni da je ovo neka srpska policija i da je ovo neki srpski entitet. Oslanjaju se na temelje policije čiji su pripadnici počinitelji genocida. Ako slušate pjesme na postrojavanju, onda je jasno da su reforme potrebne", zaključio je Salkić.
Podsjećamo, Juso Jusić je istakao da mu je sin pretučen zbog toga što nije okrivio mladiće iz sela za događaj kojem nije prisustvovao. Naglasio je da je policija maltretirala dječaka dok je bio u drugoj prostoriji, slušajući jauke sina. Najavio je da će podnijeti prijavu u Policijskoj upravi Zvornik.