On je komentarisao nastavak diskriminacije djece nesrpske nacionalnosti u RS-u te upozorio da postoji opasnost da ova generacija djece izgubi školsku godinu.
"Treba istaći da ozbiljne probleme u obrazovanju imamo i u Federaciji, ponovno iz razloga što je obrazovanje spušteno na nivoe sa kojih se može vršiti sistemska diskriminacija", rekao je Salkić.
Kada je riječ o RS-u, podsjeća da je proces onemogućavanja djece da pohađaju nastavu na bosanskom jeziku pokrenut sa nivoa Vlade entiteta i institucije predsjednika entiteta Milorada Dodika.
"Otvorena diskriminacija bošnjačke djece u obrazovnom sistemu bh. entiteta RS dobila je posljednjih godina oblik institucionalizirane diskriminacije. Kontinuirano negiranje bosanskog jezika dio je političkog programa, koji za cilj ima izgradnju totalitarnog, etnički čistog društva, religijski potpuno homogenog, koje će funkcionirati u okrilju Srpske pravoslavne crkve. Svi pokušaji da se razbije ovaj koncept i da se društvo demokratizira, ostali su bez rezultata. Kao legitimni predstavnik Bošnjaka inicirao sam razgovore sa predstavnicima vlasti ovoga entiteta, ali Vlada i predsjednik ne žele rješavati ovo pitanje. Također, uputio sam pisma OHR-u, OSCE-u, Delegaciji EU u BiH i Ambasadi SAD u BiH, te Vijeću ministara, tražeći hitno zaustavljanje diskriminacije. Smatram posebno važnim činjenicu da je ministar Adil Osmanović pokrenuo rješavanje pitanja sa nivoa Vijeća ministara", kazao je Salkić.
Politiku vlasti RS-a prema povratnicima ranije su osudili Misija OSCE-a, OHR, Delegacija EU i Američka ambasada u BiH. Oni su jasno kazali da se mora poštivati pravo Bošnjaka na bosanski jezik.
"U pismu koje sam dobio od američke ambasadorice Maureen Cormack istaknuto je da svi nadležni nivoi u BiH moraju pristupiti sveobuhvatnoj reformi obrazovnog sistema, koji će pripremiti učenike za izazove 21. stoljeća. Prema stavu Ambasade SAD neophodno je postići trajni sporazum koji zadovoljava interese učenika povratnika. Također, sa visokom dozom zabrinutosti Misija OSCE-a, OHR i Delegacija EU uputili su pismo vlastima RS-a. U njemu se naglašava da se evropske konvencije o ljudskim pravima moraju poštovati, jer su starije od domaćeg zakonodavstva. Naglasili su da je Dejtonski mirovni sporazum potpisan na bosanskom, srpskom i hrvatskom jeziku, koji su potpuno ravnopravni. Stoga je zatraženo od Vlade RS-a da poštuje ljudska prava. Nažalost do ovoga trenutka nismo naišli na pozitivne impulse iz Vlade RS-a", rekao je Salkić.
Podsjetio je da međunarodna zajednica ima mandat i obavezu da putem svojih institucija, kao što je OHR, sankcioniraju svako kršenje zakona i Ustava.
"Postupci Vlade RS-a, koji se odnose na instrukcije za organiziranje eksterne mature, potpuno su protivzakoniti i neustavni. Kada bi se poštivali zakoni do sada bi već bili sankcionirani svi oni koji su to naredili. Tu očekujemo reakciju međunarodne zajednice. Jer, neko mora biti odgovoran zato što se generacijama bošnjačke djece uništava budućnost. Dalje, nameće se pitanje kako naći rješenje i izlaznu strategiju", zaključio je Salkić.