Salkić je u pismu pozvao na zaustavljanje sistemske diskriminacije, završne faze genocida i stvaranja etnički čistog srpskog prostora u bh. entitetu RS.
"Pozivam vas da svojim djelovanjem zaustavite provođenje sistemske diskriminacije Bošnjaka i završne faze genocida kroz stvaranja etnički čistog srpskog prostora u dijelu Bosne i Hercegovine koji se nepravedno zove samo po jednom narodu. Predstavnici bosanskih Srba kroz etnički očišćene entitetske organe provode sveopštu diskriminaciju nad Bošnjacima i Hrvatima čime žele realizirati ratni cilj o etnički čistom ekskluzivno srpskom prostoru", piše Salkić.
Istakao je kako se od Daytona u BiH provode "očigledne, svjesne i opasne aktivnosti na rušenju ustavno-pravnog sistema zemlje", ali i da te aktivnosti predvode Milorad Dodik, Vlada bh. entiteta RS i dio entitetskog parlamenta.
Pomenuo je da za ovakve radnje nije bilo sankcija, kao i pokretanje Vojske RS-a.
"Nažalost, vlasti bh. entiteta RS u kontinuitetu od 2010. godine stvaraju ambijent nepodnošljivih uslova za život i opstanak Bošnjaka u ovom dijelu Bosne i Hercegovine sve sa ciljem stvaranja etnički čistog srpskog prostora. Etnički čist srpski prostor bio je jedan od strateških ciljeva usvojen na sjednici NSRS-a 1992. godine. U cilju ostvarenja ovog cilja vojska bosanskih Srba i dijelovi policije bosanskih Srba počinili su genocid i druge teške ratne zločine. Što su dokazali i presudili međunarodni sudovi u Hagu", piše Salkić.
Ističe da vlasti u RS-u stvaraju osjećaj kod mladih generacija Bošnjaka "da ovo nije prostor za njihov život, a sa druge strane kod djece srpske nacionalnosti da je ovo njihov ekskluzivni teritorij".
Pomenuo je i veličanje ratnih zločinaca i nagrađivanje za genocid i teške ratne zločine.
"Sve vrijeme stvaranja kulta heroja od ratnih zločinaca u ovom entitetu međunarodna zajednica je nijemo posmatrala, ono što nauka prepoznaje kao provođenje završne faze genocida kroz negiranje zločina, veličanje ratnih zločinaca i negiranje sudskih presuda", kaže Salkić.
Naglasio je kako je u svim entitetskim organima, javnim preduzećima i lokalnim zajednicama zaposleno oko 1 posto Bošnjaka, kao i da obilježavanje 9. januara kao Dana entiteta prijeti miru i stabilnosti.
"Zbog blage ili nikakve reakcije međunarodne zajednice danas umjesto da raspravljamo o uklanjanju posljedica genocida mi svjedočimo nastavku realizacije strateških ratnih ciljeva i borbi da sačuvamo mir i stabilnost u Bosni i Hercegovini", kaže Salkić.
"Ukoliko vaša reakcija bude blaga ili izostane za nekoliko godina ona neće biti ni potrebna kao što nije bila potrebna ni nakon 11. jula 1995. godine, jer je već bio počinjen genocid. Ukoliko se ne zaustavi sistemska diskriminacija, stvaranje ambijenta straha i nepodnošljivih uslova za život i opstanak Bošnjaka i Hrvata za deset godina gotovo da ih neće ni biti u ovom dijelu BiH", poručio je Salkić.
Istaknuo je da će ovo biti rezultat "nedjelovanja" međunarodne zajednice te kazao kako je ovo njegov apel da se ambijent sistemske diskriminacije u ovom entitetu promijeni.