Sarajevo: Djevojka nakon vađenja zuba završila na KCUS-u, inspektori pronašli anestetike koji nisu imali odobrenje
Majka djevojke nam kaže da je vađenje zuba obavljeno u stomatološkoj ordinaciji DD Dent Vogošća 13. novembra, nakon čega je djevojka primljena na CUM.
Naime, pogrešna anestezija je prouzrokovala otok vratnog dijela i gušenje, stvorio se hematom te je djevojka hospitalizirana na maksilofacijalnom odjelu KCUS-a. Objašnjava nam da je anestezija otišla u krvotok te se pojavio hematom.
Ukoliko hematom ne bude "razbijen", 28-godišnjakinja će morati na operaciju.
Njena majka nam objašnjava da je doktorica koja je vadila zub bila upoznata s historijatom liječenja zuba, jer je djevojka kod nje i ranije dolazila.
Nakon što je procijenjeno da se zub ne može "spasiti", doktorica je rekla da slijedi njegovo vađenje, koje je bilo zakazano za 13. novembar.
Majka nam kaže da je slučaj prijavila Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo (KUIP KS), što nam je iz ove institucije i potvrđeno.
Iz KUIP-a nam kažu da su telefonskim putem zaprimili prijavu kojom je zatražen inspekcijski nadzor nad radom stomatološke ordinacije u Vogošći.
"Inspekcijski nadzor iz nadležnosti zdravstvene i farmaceutske inspekcije izvršen je odmah po zaprimanju prijave i u postupku istog, između ostalog, zatečeni su lijekovi iz grupe anestetika bez porijekla i odobrenja za stavljanje lijeka u promet, zbog čega su inspektori odmah izdali zabranu njihove dalje upotrebe", kažu iz KUIP-a za Klix.ba.
Radi utvrđenih nepravilnosti inspektori će stomatološkoj ordinaciji izdati upravne mjere izricanjem propisanih novčanih sankcija.
"Informacija o utvrđenom činjeničnom stanju dostavljena je i Agenciji za lijekove i medicinska sredstva BiH na dalje, nadležno postupanje. Pojašnjavamo da lijekovi koji se nalaze u prometu moraju imati dozvolu Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, s izuzetkom da se može prometovati lijekom koji nema dozvolu Agencije ako se nabavlja u slučajevima interventnog uvoza. Za lijekove koji nemaju dozvolu, a nabavljaju se interventnim uvozom, dozvolu izdaje Federalno ministarstvo zdravstva, a što je svakako pod kontrolom Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH", ističu.
Podsjetimo, prije mjesec dana je javnost u Sarajevu potresla informacija da je 16-godišnja djevojka preminula u KCUS-u nakon stomatološkog zahvata u jednoj privatnoj ordinaciji.