Dan UN-a
25

Sarajevo na poklon dobilo Zvono mira, simbolična veza sa Japanom

FENA
Sarajevu je poklonjeno Zvono mira, mirnodopski simbol Ujedinjenih nacija, čime se pridružilo porodici gradova svijeta kojima je darovan ovaj simbol mira i uvažavanja, ali i potvrda uspješnih i prjateljskih veza između Sarajeva i Hirošime te Bosne i Hercegovine i Japana.

Na ceremoniji u Viječnici, zamjeniku gradonačelnika Milanu Triviću Zvono mira predala je Seiko Takase iz Tokija, kćerka Chiyojia Nakagawe, čovjeka koji je utemeljio ovaj simbol čiji original je postavljen ispred sjedišta Ujedinjenih naroda u New Yorku.

Takase je zvanicama ispričala da je njen otac bio učesnik Drugog svjetskog rata, ali i prijašnjeg kinesko-japanskog oružanog sukoba. Imao je svoju vojsku koja je uspjela preživjeti prvi od tih sukoba, ali u drugom, na ratištu u Burmi, poginuli su svi njegovi saborci, a on ranjavan.

Inspiraciju da načini univerzalni simbol mira dobio je kad je u bunilu ranjenika čuo zvukove zvona iz jednog burmanskog hrama.

Po završetku Drugog svjetskog rata, Nakagawa je putovao po svijetu te iz mnogih zemalja donio kovanice njihovih valuta i 1952. godine ih pretopio u jedinstvenu masu od koje je načinio zvono. Također je u Zvono mira pretopio vlastito oružje, mač iz Drugog svjetskog rata, kao i druge lične metalne predmete iz tog perioda.

To je bila simbolika njegove želje da nikada više ne upotrebljava oružje i da nigdje u svijetu više ne bjesni rat već vlada jedinstvo.

Chiyoji Nakagawa je četrdesetih godina proteklog stoljeća otputovao u Pariz i samoinicijativno, na zasjedanju Ujedinjenih naroda, iako Japan nije bio član te organizacije, od generalnog sekretara zatražio da se obrati skupu.

Dobio je dozvolu i kazao da Japan ne treba nikada više da ratuje, poželio da vlada mir u svijetu te izložio ideju o zvonu mira. Od učesnika konferencije iz desetina zemalja je dobio metalne kovanice te i njih ugradio u zvono koje će tri godine izrađivati u Japanu i potom odnijeti u sjedište UN-a te ga juna 1954. darivati godine putem Japanske asocijacije UN-a.

Početkom šezdesetih godina prošlog vijeka, kad se nad svijetom nadvila opasnost nuklearnog sukoba, podario je dvije manje replike Zvona predstavnicima zemalja velikih sila.

Chiyoji Nakagawa je umro u 66. godini, ali je izrada replika Zvona mira nastavljena. Dosad su replike poklonjenje u 140 zemalja svijeta, a njegova kćerka je predsjednica Udruženja za očuvanje UN zvona mira.

Takase je danas u Sarajevu rekla da je imala ogromnu želju podariti Zvono mira i ovom gradu, ratnom stradalniku.

Zamjenik gradonačelnika Sarajeva Milan Trivić, naglasivši da je ideja njenog oca postala zvanični simbol mira UN-a, kazao je da on u tome vidi simboliku univerzalnih vrijednosti važnih za budućnost i opstanak ljudske vrste.

"Vjerujem da će ideja Vašeg oca, da će Sarajevo kao metafora svijeta, doprinijeti većem nivou civiliziranosti u 21. vijeku, kada će rat biti prevaziđen a mir trajan", izjavio je Trivić obraćajući se kćerki utemeljitelja Zvona mira.

Ceremoniji darivanja tog simbola Sarajevu prisustvovao je i aktuelni ambasador Japana u BiH Hideyuki Sakamoto koji je poželio nastavak dobre suradnje njegove zemlje i Bosne i Hercegovine.

Japansko Zvono mira odzvanja za vrijeme proljetnje ravnodnevice u martu, na dan otvaranja generalne skupštine UN-a u septembru i na Međunarodni dan mira UN-a, 21. septembra.

Toranj Zvona je dizajniran na konceptu malog hrama s cvjetnim dekorom, koji je dizajnirao Rinpei Ooshita, tesar koji je specijalizirao arhitekturu hrama i svetišta. Kao takvo, Zvono mira je rezultat suradnje velikog broja ljudi koji su se slagali s idejama Chiyojia Nakagawe.