Odbacuju optužbe
12

Sarajevo: Nadležni zavod tvrdi da nisu uzrokovali desakralizaciju Kalin hadži Alijine džamije

Piše: M. G.
Idejni projekt
Idejni projekat iz 2018.god, 3d prikaz
Kantonalni zavod za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Sarajevo reagirao je na navode Vakufske direkcije Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini o konzervaciji Arheološkog parka Kalin hadži Alijine džamije.
Zavod odbacuje optužbe da je svojim instrukcijama uzrokovao desakralizaciju sakralnog objekta i narušavanje njegovog integriteta.

"Tvrdnje da smo naložili izgradnju zida koji presijeca mihrab, munaru, sofu i ćoškove džamije nisu tačne. Zavod djeluje isključivo u skladu s konzervatorskim standardima, odobrenim projektima i važećim građevinskim dozvolama. Naša misija je očuvanje, a ne narušavanje kulturno-historijskih dobara", ističu iz Zavoda.

Zavod je podsjetio da je tokom posljednjih 15 godina izradio više idejnih i glavnih projekata, kao i projekte privremene konzervacije ovog lokaliteta, sve s ciljem zaštite arheoloških ostataka džamije. Također su naglasili da su arheološka istraživanja iz 2005. godine pokazala da su temelji džamije i munare već ranije bili uništeni, prvenstveno tokom postavljanja komunalnih instalacija nakon 1947. godine.

"Podzid nije narušio kontinuitet arheoloških ostataka temelja, jer isti na navedenim mjestima nisu sačuvani. Njegova funkcija je stabilizacija padine, zaštita postojećih instalacija i očuvanje arheoloških nalaza od dodatne devastacije", dodaju iz Zavoda.

Uloga Vakufske direkcije

Zavod je naveo da je Vakufska direkcija bila aktivno uključena u proces izrade projektne dokumentacije tokom 2018. i 2019. godine te da nije iznijela primjedbe na podzid ili tretman arheoloških ostataka džamije u toj fazi.

"Svi prijedlozi Vakufske direkcije u vezi s uređenjem lokaliteta, poput sprječavanja neprimjerenog korištenja prostora, uzeti su u obzir i integrirani u konačno rješenje. Naknadno izraženo nezadovoljstvo nije bilo moguće tehnički riješiti zbog prostorno-građevinskih ograničenja", navodi se.

Kompromisno rješenje

Kako bi se izašlo u susret zahtjevima Islamske zajednice, Zavod je predložio da se silueta džamije "ocrtava" na lokalitetu kako bi se dodatno naglasila njena historijska dimenzija. Međutim, Vakufska direkcija nije prihvatila ovaj prijedlog.

"Radovi su izvedeni u skladu s odobrenim projektima, a arheološki ostaci su konzervirani u potpunosti", zaključuju iz Zavoda.

Historijska slojevitost lokaliteta

Zavod podsjeća da je lokalitet Kalin hadži Alijine džamije kroz historiju doživio značajne promjene, uključujući postavljanje infrastrukturnih instalacija koje su presijecale i mezarje i druge sakralne elemente. Cilj projekta bio je da se kroz konzervaciju i prezentaciju jasno komunicira slojevitost ovog prostora, uz očuvanje svih pronađenih elemenata.

"Vakufska direkcija bila je i ostaje naš partner u realizaciji ovog projekta, ali netačni navodi o desakralizaciji lokaliteta nepotrebno narušavaju zajedničke napore na očuvanju kulturno-historijskog naslijeđa Sarajeva", zaključuje se u reakciji Zavoda.