Sarajevo se i jutros guši u smogu, situacija postaje nepodnošljiva
Jutrošnje vrijednosti govore da je zrak "vrlo nezdrav", a izloženost takvom vazduhu može značajno utjecati na pogoršanje srčanih ili plućnih oboljenja.
PM2,5 čestice su vrlo male i lagane te imaju tendenciju da ostaju duže u vazduhu nego teže čestice. Ovo povećava šanse da ljudsko ljudi i životinje udahnu ove čestice u pluća. Zahvaljujući svojoj maloj veličini, čestice manje od 2.5 mikrometara su sposobne da prođu nos i grlo, te mogu da prodru duboko u pluća, a čak mogu ući i u krvotok.
Kao što je poznato ove čestice mogu doći iz više izvora, a najčešći su motorna vozila, individualna ložišta, toplane, šumski požari, pješćane oluje, avioni itd.
Osobe sa hroničnim bolestima, djeca, stariji i trudnice trebaju izbjegavati izlaganje zagađenom zraku, posebno u ranim jutarnjim i večernjim satima kada je koncentracija štetnih tvari najviša.
Preporuke Vlade KS za sve kategorije stanovništva su da izbjegavaju kretanje i boravak u gradskoj zoni, te da obustave naprezanja i rekreativne aktivnosti.
Ukoliko se ipak planira boraviti vani, preporučuje se nošenje specijaliziranih maski za lice sa zaštitnim respiratornim filterima FFP2, FFP3 (Američka oznaka N95 i N99).
Maske su predviđene samo za kratkotrajno nošenje i ne daju potpunu zaštitu od zagađenog zraka. Svakako se preporučuje i boravak u prirodnom ambijentu planina u okruženju.