Umjetnički eksponat
86

Sarajevo: U Gimnazijskoj ulici postavljena klupa izrađena od plastičnih čepova

A. Z.
Umjetnički eksponat ''ČEPOklupa'' koja je izrađena od plastičnih čepova kao mozaik sa šarom bosanskog ćilima postavljena je i od danas na raspolaganju građanima u Gimnazijskoj ulici.

Projekat je podržala Općina Centar u okviru Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu – ReLOaD, koji finansira Evropska unija, a provodi Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP).

Na press konferenciji organizovanoj povodom svečane promocije postavke “ČEPOklupe” prisustvovali su predstavnici UNDP-a. Damir Žarak, terenski koordinator za Regionalni program lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu – ReLOaD, također je dao izjavu prisutnim medijima, jer projekat ČEPOĆILIM je realizovan pod okrivljem UNDP-ovog projekta.

Općina Centar na čelu sa načelnikom Nedžadom Ajnadžićem je dala podršku ovom projektu iskazujući i na taj način opredjeljenje za zaštitu i čuvanje okoliša. Projekt ''ČEPOklupa'' je realizovan sa ciljem redukcije ambalažnog otpada i njegove reupotrebe, kroz umjetnost promovišući kulturnu baštinu naše zemlje na jedan inovativan način.

Idejni, kreativni i vizualni koncept osmislila je istaknuta slobodna umjetnica akademska grafička dizajnerica Alma Hrasnica Dervišević, predsjednica i osnivač Udruženja ''Green Art'' koje kroz umjetnost zagovara kvalitet života i budi pozitivan odnos prema okolišu.

"Uspjeli smo otpad pretvoriti u umjetnost i ova klupa je rezultat toga. Htjeli smo na kreativan način uraditi nešto od otpada i ovo je njegova nova upotrebna vrijednost kroz ovakve projekte, ali i ideja drugima. Zaštita okoliša zahtijeva stalnu edukaciju građana o tome na koji način doprinijeti smanjenju otpada, održati čistom svoju neposrednu okolinu i o tome izgraditi svijest i savjest svih stanovnika planete Zemlje", kaže umjetnica Alma Hrasnica Dervišević.

U realizaciji ovog projekta učestvovalo je 55 štićenika Zavoda za specijalno obrazovanje djece Mjedenica i Dječijeg doma Bjelave, te 25 učenika Osnovne škole "Vladislav Skarić“.

"Kroz ovaj projekat, a ovo je drugi po redu koji radimo sa udruženjem 'Green Art', postigli smo dva cilja. Prvi, u projektu je aktivno učestvovalo 55 štićenika Zavoda Mjedenica i Dječijeg doma Bjelave, te 25 učenika Osnovne škole 'Vladislav Skarić'. Dakle imamo edukaciju mladih naraštaja o značaju čuvanja okoliša. Drugi element je da smo otpad uspjeli pretvoriti u umjetnost. Općina Centar daje veliki značaj očuvanju okoliša i životne sredine. Nizom projekata nastojimo naš životni prostor učiniti boljim i ugodnijim za život. Prirodu smo posudili od naših budućih generacija i moramo je mladim naraštajima ostaviti u što boljem stanju", naglasio je Ajnadžić.