Sarajevski inspektori izdali kazne u iznosu od 140 hiljada KM u proteklih sedam dana
Nadzori su vršeni u ugostiteljskim objektima, pekarama, trgovinama, kladionicama, šalterskim službama banaka, pošti i drugih naplatnih mjesta komunalnih usluga, kod upravitelja, i zdravstvenih ustanova.
Utvrđeni nedostaci su se odnosili na nepravilno ili nenošenje maski, nedostatak dezinfekcionog sredstva i istaknutih preporuka i oznaka o dezinfekciji i čišćenju, nedostatak dezobarijere, kao i prekobrojnost kupaca.
"Važno je napomenuti, da su zbog pogoršanja epidemiološke situacije, od početka marta, kantonalni sanitarni inspektori, ulažući maksimalne napare i uz angažman svih raspoloživih kapaciteta, pored ostalih subjekata nadzora, samo u vozilima javnog gradskog prijevoza oba prijevoznika (autobusi, tramvaji, minibus, trolejbusi) izvršili ukupno 367 inspekcijskih nadzora", rekli su iz KUIP-a za Klix.ba.
Radi utvrđenih nepravilnosti inspektori su najprije izdavali rješenja o otklanjanju utvrđenih nepravilnosti i nezakonitosti, međutim nakon izdate 171 upravne mjere, koje se nisu ispoštovale i provele u ostavljenom roku, započeto je i sa represivnim mjerama.
Tokom mjeseca marta na navedene okolnosti su izdata 52 prekršajna naloga u ukupnom novčanom iznosu od 91.000,00 KM (34 prekršajna naloga/59.500 KM KJKP GRAS d.o.o. Sarajevo i 18 prekršajnih naloga/31.500 KM Centrotrans d.d. Sarajevo).
Utvrđene nepravilnosti, radi kojih su inspektori djelovali represivnim mjerama su: prekobrojnost putnika u vozilima javnog prevoza, kršenje propisane fizičke distance između putnika, a osim toga nije obezbijeđeno ni prisustvo Covid redara u vozilima.
"Kantonalna uprava za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo poduzela je sve radnje i mjere u cilju adekvatnog odgovora epidemiološkoj situaciji usljed pandemije izazvane koronavirusom, te sanitarni inspektori, raspoređeni u dvije smjene, svakodnevno vrše nadzore na terenu (uključujući i dane vikenda) kod svih subjekata uključujući i vozila javnog gradskog prijevoza", saopćeno je.
U nadzorima koji se odnose na kontrolu poštivanja naredbi donesenih od strane kriznih štabova nadležnih ministarstava zdravstva, kao i zaključaka Vlade KS i Vlade FBiH, uz asistenciju policijski službenici MUP-a KS, inspektori kontrolišu postupanje subjekta nadzora u skladu sa donesenim preporukama Zavoda za javno zdrastvo FBiH u kontekstu Covid-19, kao i člana 3. Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.
"Na kraju ističemo da Kantonalna uprava za inspekcijske poslove KS crpi sva pravna sredstva, od stalnog prisustva na terenu, izricanja preventivno-korektivnih mjera i konačno represivnih mjera, čiji je isključivi cilj da subjekti nadzora osiguraju uspostavljanje propisanih higijensko-epidemioloških mjera od strane kriznih štabova, kako bi se njihovom adekvatnom primjenom spriječilo dalje širenje infekcije, koja je u KS u punom jeku", dodali su.
U KUIP-u je trenutno 41 uposlenik spriječen za rad, radi zaraze korona virusom, (17 pozitivnih, 24 izolacija), što znatno otežava rad inspekcijskim organima, koji od početka pandemije, uz zdravstvene radnike i policijske službenike, obavljajući poslove iz svoje nadležnosti, ulažu maksimane napore na kontroli provedbe i uspostavljanja donesenih mjera na terenu .