Šarović: Dodikove prijetnje su neprihvatljive, opozicija neće bojkotovati izbore
Član Predsjedništva BiH i lider SNSD-a Milorad Dodik jučer je iznio tezu o mogućem bojkotu Općih izbora koji su planirani u oktobru 2022. godine kazavši da je otvorena opcija da se vladajuća koalicija iz RS-a pridruži strankama s hrvatskim predznakom u bojkotu ako se ne sprovede valjana izborna reforma.
Mirko Šarović kaže da takvo nešto nije bilo predmet bilo kakvih razgovora i da je to veoma loša ideja.
"Mi mislimo da je to loša najava Dodika, on može govoriti samo uime SNSD-a, a ne uime cijele Republike Srpske. To je ono što posebno želim naglasiti. Ako kome ovaj Izborni zakon ne odgovara to je prije svega opoziciji u RS-u zato što se ovaj Zakon zloupotrebljava za korupciju u izbornom procesu, zloupotrebu resursa, mijenjanje izborne volje građana i izborne krađe", kaže lider SDS-a.
No, kaže, ne pada im napamet i da razmišljaju o bojkotu jer su se usredsredili da se nešto popravi u Izbornom zakonu, ako za to postoji konsenzus.
Dodik je kazao da se bojkot izbora može lako sprovesti na način da javne institucije neće dati prostorije za održavanje izbora, naprimjer u domovima kulture ili mjesnim zajednicama.
"Ta vrsta prijetnje je potpuno neprihvatljiva, da se uskraćuju resursi poput domova kulture ili mjesnih zajednica. To govori kao da je on vlasnik svega u RS-u. On može zabraniti one resurse kojima raspolaže SNSD u svom vlasništvu, ali uime drugih institucija ne može", dodao je-
Šarović dalje kaže da je činjenica da Milorad Dodik nastupa uime svih institucija.
"On nastupa i uime Vlade RS-a, i Narodne skupštine i predsjednika RS-a i Vijeća ministara, ma svega živog. To je svojevrsna zloupotreba i smatram da da je to nešto najgore što se moglo desiti Republici Srpskoj i on to obilato koristi", smatra prvi čovjek SDS-a.
Naglasio je da opozicija u ovom bh. entitetu neće ići u bojkot izbora, niti će slijediti Dodika.
"Sve što kaže Dodik govori uime SNSD-a, a ne RS-a", istakao je.
Na pitanje kako komentariše intervju predsjednice RS-a Željke Cvijanović koja je rekla da nije sporan sadržaj Inzkovog zakona kojim se zabranjuje negiranje genocida u Srebrenici već da je sporan način njegovog donošenja, Šarović kaže:"
"Pretpostavljam da Željka Cvijanović govori kao predsjednica RS-a. Da li je to sada dio taktike ili dio njenog stava, ona bi o tome mogla najbolje reći. Da li je to mogući manevar za vraćanje u institucije, nisam siguran. Nevjerujem da je takvo nešto, ali svakako razgovor o Inzkovom zakonu i sadržaju i način kako ga je donio je stvar koju bi konačno vratiti u razgovore relevantih političkih faktora, parlamenata kako bi izašli iz ovog ćorsokaka", dodao je.
Za kraj razgovora, Šarović je kazao kako lično smatra da opozicija treba učestvovati na posebnoj sjednici Narodne skupštine RS-a koja će biti sazvana s ciljem povlačenja nadležnosti s nivoa BiH na nivo RS-a.
"Vode se razgovori unutar stranaka i ima različitih stavova. Ja sam zagovornik da treba učestvovati i da je bolje da damo svoj jasan stav u NSRS-u o onome o čemu će se raspravljati, sučeljavajući direktno stavove sa stavovima vlasti. Bolje tako nego da ne budemo priustni. No, o tome ćemo još razgovarati", zaključio je.