Sattler: Institucije BiH mogu realizirati svoje zadatke, glavni pregovarač mora biti osoba od autoriteta
"Ono što se dogodilo jedno je od najvećih dostignuća Bosne i Hercegovine, svakako jedno od najvećih u poslijeratnoj historiji zemlje. To treba jasno naglasiti. Ovo zaista jeste jedan veliki korak naprijed, nešto što se definitivno pokazalo da vaša institucija može realizirati svoje zadatke. Bez zakona usvojenih na Vijeću ministara BiH, odluka Predsjedništva BiH, bez angažmana Parlamentarne skupštine BiH, ne bismo bili tu gdje jesmo danas. Ipak, ovo je veliki dan i iskoristio bih priliku da uputim čestitke svim građanima BiH na ovom velikom i važnom koraku koji zacrtava budućnost evropskog puta BiH", poručio je Sattler.
Sattler je govorio i o postavljenim uslovima koje BiH treba ispuniti.
"Bio sam umjereni optimista, pogotovo nakon što smo svi bili svjedoci jedne dobre dinamike, reformi, s usvajanjem Zakona o spriječavanju pranja novca i Zakona o sprečavanju sukoba interesa, i nikad ne znate u kojem smjeru će ići Evropsko vijeće u svom odlučivanju, to je 27 šefova država. Tu su i neka druga pitanja koja su faktor kod odlučivanja, kao što je to bio slučaj sa Ukrajinom i Moldavijom, u kontekstu BiH. Važno je da su evropski lideri prepoznali korake koje je napravila BiH", smatra Sattler.
Skreće pažnju i na to da nisu riješena sva pitanja i da mnogi problemi, pak, treba da budu riješeni.
"Ne znači da će se otvaranjem pregovora preko noći stvari promijeniti nabolje i da će teći med i mlijeko, ali ono što je važno da je BiH sada dio jednog pregovaračkog procesa. U istom vozu sa Srbijom, Crnom Gorom, Albanijom, Sjevernom Makedonijom, Ukrajinom, Moldavijom. Imate priliku da demonstrirate sve ono što ste i dosad sa svoje strane iskazivali", naglasio je on.
Poručio je da se nada da BiH može nastaviti s dinamikom reformi kojom smo, kako kaže, svjedočili proteklu godinu.
"Naredni korak predviđa utvrđivanje pregovaračkog okvira, održavanje tzv. međuvladine konferencije, očekujemo naredne korake. To je jedan standardni redovan proces. Ostao je zakon o sudovima koji nije usuglašen u proteklim sedmicama. Bilo je pokušaja, mislim da je blizu usaglašavanja. To je definitivno jedan od uslova jednako kao i novi zakon o VSTV-u", podsjeća Sattler.
Naglasio je važnost koju ima pregovarački tim u ovom procesu.
"Kroz ovaj proces razmatrate doslovno sve aspekte pravne stečevine, od poljoprivrede, zaštite potrošača, energetike, vanjske politike, i za taj proces potreban su vam strukture u BiH. Potreban vam je pregovarački tim. Glavni pregovarač je vrlo važna funkcija i ona se treba usaglasiti među vladajućom koalicijom. To mora biti osoba od autoriteta, neko ko poznaje procese evropskih integracija", napomenuo je Sattler.
Za integritet izbornog procesa EU jedan je od apsolutnih prioriteta, podvukao je Sattler.
"Bio on dio osam koraka koje od BiH traži EU ili ne, svakako je dio 14 ključnih prioriteta. Dakle, ostaje i dalje kao prioritet. Vidjeli smo u posljednjem izbornom ciklusu da ima dosta problema, korupcije, krađe glasova. Građani, birači, gube povjerenje u izborni sistem i to je nešto najgore što se može desiti u demokratskom društvu. Paket integriteta izbornog procesa je usaglašen još u Neumu, riječ je o zaista zadovoljavajućem materijalu, nadali smo se nekako da se prije sjedišta Evropskog vijeća moglo usaglasiti", pojasnio je on.
Kaže i da je pitanje izbora članova Predsjedništva BiH važno, ali da ga je nemoguće realizirati u ovom kratkom vremenskom roku do objave izbora.
"Upravo zbog zahtjeva tog pitanja. Iz naše perspektive podrazumijeva izmjene i dopune Ustava. Tu su i presude Evropskog suda za ljudska prava, dokazane presude u predmetu Sejdić-Finci, cijeli niz birača koji ne mogu uživati u pasivnom biračkom pravu, što je neprihvatljivo. Ne možete postati članica bez tih izmjena", rekao je Sattler.
Govoreći o tome kada možemo očekivati međuvladinu konferenciju, s obzirom na to da idu izbori u šestom mjesecu za Evropski parlament, ističe "to je u najvećem dijelu u vašim rukama".
"Zavisi od priprema s vaše strane, uspostavljanja pregovaračkog tima, načina utvrđivanja angažmana zakonodavnih tijela, građanskog društva, tu je i par zakona. Volio bih već u šestom mjesecu da vidimo međuvladinu konferenciju", podijelio je Sattler za Federalnu televiziju.