Sindikat smatra da se ponavlja situacija koja je nastala prilikom usvajanja Zakona o radu kada su, ističu, socijalni partneri pogazili sve principe socijalnog dijaloga i izbacili SSSBiH iz pregovora i dogovora, prije svega unutar ESV FBiH.
U nastavku saopćenja Savez samostalnih sindikata BiH ističe da radnici u Federaciji BiH ne smiju ostati bez Općeg kolektivnog ugovora kao temeljnog akta iz radno-pravnog zakonodavstva kojim se štiti minimum materijalnih prava.
"Pristati da se sve svede samo na granske kolektivne ugovore bi značilo ostavljanje bez zaštite ogromnog broja radnika. U prilog ovome govori i podatak da smo do danas, a skoro dvije godine od usvajanja novog Zakona o radu, uspjeli potpisati samo 11 granskih kolektivnih ugovora, od kojih je polovina potpisana sa nadležnim ministarstvima, odnosno Vladom kao poslodavcem. SSSBiH ne može dozvoliti da radnici ostanu bez zagarantovanog minimuma prava, posebno onih materijalnih, zbog čega ni u jednom trenutku nismo bili opredjeljeni da nema potrebe za Općim kolektivnim ugovorom za teritoriju FBiH. Poznato je da mi nemamo Zakon o minimalnoj plati, a ona mora biti definisana prema Konvenciji 131. Međunarodne organizacije rada, koju je naša zemlja ratifikovala", navodi Savez samostalnih sindikata BiH.
Sindikat poziva Udruženje poslodavaca Federacije BiH da nastavi pregovore o izmjenama i dopunama Općeg kolektivnog ugovora za teritoriju FBiH, a paralelno s tim ubrzaju i proces pregovora i potpisivanja svih granskih kolektivnih ugovora u kojima se njegove članice javljaju kao strana poslodavca.