Savjet načelnika i gradonačelnika SDA traži od Schmidta da donese zakon o državnoj imovini
![Foto: SDA](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_250207193.jpg?v=1)
Na početku je, prvim zaključkom, istaknuto da podržavaju prava radnika u vezi sa slobodnim danima i neradnom nedjeljom te smatraju da ta prava ne smiju dovesti do diskriminacije po teritorijalnoj, etničkoj i političkoj osnovi, kao ni diskriminacije bilo koje djelatnosti.
"Podržavamo neradnu nedjelju ako se ona primjenjuje u cijeloj Bosni i Hercegovini, kao jedinstvenom ekonomskom prostoru i sa jasnim i jednakim pravilima za sve. Naglašavamo da je novi Zakon o unutrašnjoj trgovini u FBiH i zabrana rada nedjeljom već izazvala negativne ekonomske efekte u značajnom broju općina i gradova. Smanjio se ukupan promet u trgovini i smanjuje se broj zaposlenih u trgovini te se u cjelini slabi Federacija BiH u korist RS-a", smatraju.
![](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/250207193.1_xl.jpg?v=1738952898)
Drugim zaključkom izražavaju zabrinutost zbog trenutnog načina određivanja minimalne plate, za koji kažu da je izazvao konfuziju i stvorio poteškoće u funkcionisanju privrede i doveo do otpuštanja radnika i gašenje malih poduzeća, kao i do lančanog povećanja cijena.
"Uredba Vlade FBiH, uz ranija i ovogodišnje povećanje cijena električne energije, utječe i na rad javnog sektora. Rast plaća će utjecati na rast cijena usluga. Komunalna preduzeća i drugi javni subjekti koji isporučuju usluge građanima zbog rasta cijene rada i električne energije će morati povećati cijene usluga, što će biti novi udar na standard građana", kažu iz Savjeta načelnika i gradonačelnika SDA.
Smatraju da je nužno povećanje minimalne plate uz odgovarajuće i realno rasterećenje privrede hitnim donošenjem seta fiskalnih zakona koji će osigurati održivost i ravnotežu na tržištu rada.
Trećim zaključkom osuđuju praksu Vlade Federacije BiH i određenih ministarstava da budžetska sredstva raspoređuju netransparentno i prema stranačkim interesima.
"Određene općine su nagrađivane, a druge kažnjavane zbog političkih interesa stranaka Trojke i HDZ-a. Pozivamo Vladu FBiH i sva ministarstva da unaprijede praksu javnih poziva, definišu mjerljive kriterije, podignu transparentnost svih procesa i jednako gledaju na sve općine i gradove", ističu.
Savjet načelnika i gradonačelnika SDA, kako se navodi u četvrtom zaključku, smatra da je nužno pod hitno usvojiti zakon o turizmu FBiH s obzirom na to da je turizam rastuća grana privrede na cijeloj teritoriji Bosne i Hercegovine.
"Za uspješan razvoj ove oblasti neophodno je imati odgovarajuće provedbene akte. Također, smatramo da je donošenje zakona od ključnih važnosti jer omogućava pristup fondovima međunarodnih organizacija i EU, čime bi se stvorile mogućnosti apliciranja na iste", navode.
U petom zaključku ističu da je potrebno donijeti Zakon o šumama u FBiH, kako bi se omogućilo odgovorno, transparentno i održivo upravljanje šumama.
Ovaj zakon je, dodaju, ključan za zaštitu okoliša, kao i za utvrđivanje zaštitnih zona koje će doprinositi razvoju turizma na lokalnim područjima.
U šestom se zaključku navodi da je nužno donijeti Zakon o Gorskoj službi spašavanja (GSS), kako bi se osigurala pravna i logistička podrška ovoj službi.
"Ovim zakonom značajno bi se unaprijedio njihov doprinos društvenoj zajednici, s posebnim naglaskom na zaštitu ljudskih života i povećanje sigurnosti građana. Trenutno se GSS smatra isključivo grupom volontera, a donošenjem zakona omogućilo bi se jaču institucionalnu podršku koja bi omogućila efikasniji rad i bolju organizaciju službe", kažu iz ovog Savjeta.
Sedmim zaključkom ističu nužnost hitnog opremanje struktura Civilnu zaštitu te provedbu potrebnih obuka kako kako bi iste bile potpuno spremne za brzu i efikasnu reakciju u slučaju prirodnih nepogoda. Implementacija ovih projekata je od izuzetne važnosti za osiguranje adekvatne zaštite i sigurnosti građana, čime će se unaprijediti sposobnost struktura Civilne zaštite u suočavanju s kriznim situacijama i smanjenju potencijalnih šteta.
I na kraju, u osmom zaključku, pozivaju visokog predstavnika Christiana Schmidta da odmah donese zakon o državnoj imovini BiH, jer je, kažu, očigledno da se to neće desiti u bliskom periodu u PSBiH.
"Trenutna odluka visokog predstavnika kojom je zabranjeno raspolaganje državnom imovinom prijeti da u potpunosti zaustavi investicije i privredni razvoj", zaključuju.