Šta je sa suštinom?
84

Schmidt je riješio funkcionalnost NUB-a, ali vrijeme odluke dovodi u pitanje njegove motive

Piše: F. H.
Christian Schmidt (Foto: FENA)
Christian Schmidt (Foto: FENA)
Visoki predstavnik Christian Schmidt je jučer nametnuo naredbu kojom je omogućio funkcionisanje Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine, ipak u svojoj odluci nije riješio pitanja osnivača i imenovanja upravnih odbora i direktora.
Odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta je značajna jer će omogućiti nesmetano funkcionisanje ne samo Nacionalne univerzitetske biblioteke BiH nego će se primijeniti i na ostalih šest institucija od državnog značaja ukoliko se nađu u sličnoj situaciji.

"Mislim da je odluka Visokog predstavnika konačno prava vijest za radnike Biblioteke. Kao sto ste upoznati, Vijeće ministara ima rok od 60 dana da uputi u Parlament zakon o finansiranju svih sedam institucije kulture. Zaista smo zahvalni Visokom predstavniku koji se oglasio na naše vapaje za pomoć. Optimista sam i nadam se da će sada svi koji su obećali finansijska sredstva to i realizirati kako bi mogli isplatiti plate i platiti režije. Prvenstveno mislim na Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke i Vladu TK", kazala je za Klix.ba uposlenica NUB-a Adisa Žero.

Sedam institucija kulture od državnog značaja su Zemaljski muzej BiH, Historijski muzej BiH, Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti BiH, Biblioteka za slijepa i slabovidna lica BiH, Umjetnička galerija BiH i Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH.

Ove institucije su od 1992. godine imale status od Republičkog značaja za Republiku Bosnu i Hercegovinu, a iako se ne spominju direktno u Dejtonskom sporazumu, u Dodatku 2 Aneksa Dejtonskog sporazuma se navodi da će svi propisi Republike Bosne i Hercegovine koji su bili na snazi u trenutku potpisivanja sporazuma ostati na snazi ukoliko nisu u suprotnosti sa Ustavom dok drugačije ne odrede nadležni organi.

Ovih sedam institucija zbog toga nema osigurano stalno finansiranje sa državnog nivoa, nego je prisiljeno da se finansira kroz prijavljivanje na grantove. Kanton Sarajevo je usvojio svoj zakon kojim je privremeno preuzeo finansiranje ovih institucija dok se pitanje ne riješi na državnom nivou.

Christian Schmidt iako je osigurao okvirno funkcionisanje institucija nije svojom odlukom trajno riješio niti odredio da one moraju biti finansirane iz državnog budžeta, niti je uveo zakonska rješenja kojim se institucije potvrđuju kao državne sa definisanom procedurom imenovanja upravnih odbora i direktora.

Simptomatično je da ova odluka došla dan nakon što su pred Sudom u Strazburu advokati koje je angažovao OHR svjedočili u korist sistema koji podrazumijeva trajni troetnički ekvilibrijum u Bosni i Hercegovini. Problemi u NUB-u se vuku već nekoliko mjeseci, a direktor je u penziju otišao u septembru, Schmidt je odlučio da reaguje tek nakon izrazito nepopularnog poteza koji je povukao u očima probosanskih snaga. U politici teško da postoje slučajnosti.

Kao i u ostalim odlukama, ovim je navučena fasada na problem, ali nije trajno riješeno pitanje institucija od državnog značaja. Teško je očekivati da će Schmidt još jednom "izvaditi iz fioke" da konačno riješi pitanje, a predsjednik RS-a Milorad Dodik je već poručio da "neće učestvovati ni u jednoj odluci", te uvrijedio Schmidta.

Schmidt je mogao u svojoj odluku uvesti klauzulu koja bi se aktivirala ako Vijeće ministara u roku 60 dana ne riješi pitanje finansiranja, ali je propustio priliku da to učini. Političari iz RS-a može se sigurno reći neće podržati bilo šta što jača identitet države.