SDA pozvala Komšića i Bećirovića da organizuju sastanak na kojem će se odrediti "crvene linije"
Kao svrhu sastanka su istakli to da se utvrdi zajednički odgovor na, kako su naveli, udare na ustavnopravni poredak Bosne i Hercegovine, na prijetnje njenom suverenitetu i teritorijalnom integritetu te miru i stabilnosti.
Smatraju da je potrebno odrediti, kako su naglasili, crvene linije ispod kojih se neće ići u budućim procesima, a koji se tiču izmjena Ustava, funkcionisanja Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, Izbornog zakona, državne imovine i drugih ključnih pitanja. Iskazali su spremnost da prisustvuju eventualnom sastanku.
"SDA je spremna uložiti svoje kapacitete u definisanje i provedbi neophodnih koraka za zaustavljanje destruktivne politike kojima se ugrožavaju stabilnost države te omogućiti nastavak njenog euroatlantskog puta", dodaju.
Ocijenili su da vlasti Republike Srpske, predvođene entitetskim predsjednikom Miloradom Dodikom (SNSD), u posljednjim mjesecima provode najteže udare na Dejtonski mirovni sporazum od njegovog potpisivanja.
"Zakoni koje je usvojila Narodna skupština RS-a (NSRS), kojima se odbacuje obaveza primjene odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine i visokog predstavnika na prostoru tog bh. entiteta, a zatim i ograničavanje kretanja preko entitetske linije, predstavljaju de facto stavljanje van snage Dejtonskog mirovnog sporazuma", mišljenja su u SDA.
Upozorili su da postoji mogućnost da kriza eskalira, što bi imalo, kako su istakli nesagledive posljedice po Bosnu i Hercegovinu.
"Grubo narušavanje ustavnopravnog poretka Bosne i Hercegovine, prijetnje secesijom i kontinuirani napadi i pritisci kojima su izloženi bošnjački povratnici u entitet RS prijete daljom eskalacijom krize i nanošenjem nesagledivih posljedica po državu Bosnu i Hercegovinu i sve njene građane", konstatovali su.
Poručili su da su i drugi odgovorni za trenutnu političku situaciju, među kojima Ured visokog predstavnika (OHR).
"Izostanak odlučne i konkretne reakcije OHR-a, država garanata Dejtonskog mirovnog sporazuma, Vijeća za provedbu mira (PIC), bh. pravosuđa, ali i Dodikovih partnera u državnoj vlasti koji su mu u zamjenu za pozicije isporučili ključeve državne vlasti i apsolutnu kontrolu nad sigurnosnim i finansijskim sektorom, dodatno ohrabruje retrogradne snage da nastave sa provođenjem separatističkih politika", naveli su.
Trojku (SDP, NiP, NS), kao koalicionog partnera SNSD-a u državnoj vlasti, optužili su za sebičnu i neodgovornu politiku.
"Pokušaj kreiranja narativa o promjeni Dodikove politike, njegovoj kooperativnosti i spremnosti na zauzimanje proevropskog kursa, kojima su stranke tzv. Trojke u proteklom periodu pravdale date ustupke, pokazao se kao sebična i neodgovorna politika, koja je vlastima entiteta RS samo proširila prostor za provođenje aktivnosti na realizaciji ranije zacrtanih ciljeva", tvrde.
Kako su saopćili iz SDA, pitanje zaštite interesa države Bosne i Hercegovine mora biti iznad bilo čijeg ličnog ili stranačkog interesa. Zbog toga trenutno stanje zahtjeva, kako su ocijenili, jedinstven, konkretan i snažan odgovor svih patriotskih snaga, a kojim će se zaustaviti negativni trendovi i spriječiti katastrofalne posljedice po Bosnu i Hercegovinu.