SDA sumnja u nacionalnost političarke SDP-a iz Livna, zbog čega je prekinuta sjednica
Predsjednik Općinskog vijeća trebao je biti izabran između dva kandidata koji dolaze iz reda bošnjačkog naroda, odnosno - Seada Hadžijahića (SDA) i Hane Milak (SDP BiH), a do rasprave je došlo jer su neki vijećnici tvrdili da se izjašnjavanje o nacionalnosti Hane Milak mijenjalo. Naveli su da se Milak prije izbora izjašnjavala kao Bošnjakinja, zatim na listi SDP-a kao Hrvatica, a sada, ponovno kao Bošnjakinja da bi mogla konkurirati na mjesto predsjednice Gradskog vijeća.
Vijećnica SDP-a Hana Milak čija je nacionalnost dovedena u pitanje za Klix.ba govori o ovom slučaju.
"Konstituirajuća sjednica je prekinuta zato što su članovi Komisije za izbor i imenovanja, zbog neosnovane sumnje SDA vijećnika Seada Hadžijahića, odlučili da pošalju upit CIK-u BiH o tome koja je moja nacionalna pripadnost. Kandidati smo trebali biti Sead Hadžijahić i ja, međutim, političkim pritiskom je odlučeno na istoj komisiji da se ipak službeno zatraži potvrda od CIK-a BiH. Mada sam priložila i dala na uvid svoj rodni list u kojem stoji jasno da sam Bošnjakinja", kaže nam Milak.
Uprkos tome, kako nastavlja objašnjavati, članovi iste komisije svih stranki, osim predsjednice povjerenstva koja dolazi iz HRS-a, su ipak zatražili da se dostavi podatak o njenoj nacionalnosti.
"Dakle, nisu uzeli u obzir da tako krše mnoga moja prava, pojedine zakone i na kraju, ja sam ovu situaciju doživjela kao vrstu državnog udara. Zašto? Zato što mi se oduzima pravo na izjašnjavanje, a što je definirano Ustavom BiH, ne priznaje se službeni dokument Grada Livna kao mjerodavan (moj rodni list), a prema meni se postupalo pristrano zato što je moje političko opredjeljenje SDP BiH (također, i ova činjenica je direktan udar na Ustav BiH)", ustvrdila je SDP-ova vijećnica.
Političke opcije koje su tražile njezino izjašnjavanje o nacionalnosti, kako tvrdi, narušavaju njen integritet u smislu ženskih prava, nazivajući je "spišom" i sličnim uznemiravajućim pogrdnim imenima na svojim internim političkim dogovorima. Dodaje kako se, očigledno, u njihovom svijetu žene ne smiju baviti politikom.
"Također, vijećnik SDA Ibrahim Velić me imenovao 'Anom', što naravno nije moje ime. Ko to, u demokratskoj državi, ima pravo mijenjati moje ime? Ko to ima pravo kršiti Ustav BiH, zakone, deklaracije i konvencije? To imaju 'pravo' oni koji žele srušiti državu čiji su temelji zakoni, Ustav, demokracija...", naglašava Milak.
Sve navedeno, kako naglašava, je očigledan napad na Ustav BiH, napad na ženu i napad na demokratski sistem.
"Danas je meni onemogućeno da se izjasnim o svojoj nacionalnoj pripadnosti. Doživjela sam, postoje svjedoci koji su čuli i koji će svjedočiti, ponižavanje, degradiranje, šovinizam, selektivni nacionalizam, ali i energiju srednjovjekovlja koja je spaljivala na lomačama borce za ljudska prava. Moj motiv i cilj u mom političkom angažmanu je isključivo interes Grada Livna i njegovih stanovnika. Ja ne moram biti predsjednica GV Livno, ali nema mi niko pravo uskratiti mogućnost da se kandidiram, niti mešetariti mojim osobnim podacima", ustvrdila je naša sagovornica.
Ističe da BiH nije Sjeverna Koreja.
"Ako neki smatraju da mi mogu oduzeti navedena prava, neka uspostave i ustroje novu diktatorsku, totalitarnu, apsolutističku BiH, ali ako mogu. Podaci i informacije koje sam navela, u nekoliko narednih dana bit će dostupni svim nadležnim tijelima BiH, OHR-u, ali i zemljama, državama koje su utemeljitelji demokratije i demokratskog sistema. Ovu borbu posvećujem svakoj ženi, zato što je i žena čovjek", poručila je Milak.