Krivudava putanja
103

SDP-ove kadrovske akrobacije: Od Envera Zornića pa nazad

I. Č.
Foto: I. Š./Klix.ba
Foto: I. Š./Klix.ba
Socijaldemokratska partija BiH je dobro reagovala na sumnje o izbornim prevarama u Srebrenici osudivši malverzacije, raspustivši srebreničku organizaciju i isključivši osumnjičene članove, ali napravili su jednu krucijalnu grešku – nisu smjeli dopustiti da do malverzacija uopće dođe.
Rukovodstvo SDP-a s Nerminom Nikšićem na čelu uspjelo je potisnuti sujete i toliko priželjkivano ujedinjenje građanskih stranaka utjeloviti u koaliciju koja, koliko god nakaradno djelovala s bivšim SDA-ovcima, ima smisla i potencijala dok god se zasniva na programskim načelima.

Naročito ukoliko se iz tih programskih načela izdvaja kurs na kojem su Četvorka & Co pobrali najviše simpatija u Sarajevu – borba protiv kriminala i korupcije!

Upravo zbog toga SDP nije smio dozvoliti kadrovske promašaje od kojih je, do sada, na naplatu došlo imenovanje Envera Zornića, osuđenog za ratni zločin, na poziciju direktora KJKP Toplane Sarajevo i imenovanje Bege Bektića i drugih, osumnjičenih za izborne prevare, na ključne pozicije SDP-a u Srebrenici.

Novo rukovodstvo SDP-a je s naročitom pažnjom moralo tretirati pitanje Srebrenice od kada je, uz pomoć njihovih zastupnika u Parlamentu BiH, usvojen Zakon o prebivalištu i boravištu državljana BiH koji je uskratio i ograničio biračko pravo žrtvama genocida i njihovim porodicama.

SDP-ov prijedlog da Bogić Bogićević bude kandidat za gradonačelnika Sarajeva nije uspio zakamuflirati probleme ove partije izvan Sarajeva, pa zašto ne reći i u glavnom gradu, gdje će tek na vidjelo isplivati nesuglasice predsjednika KO SDP-a Damira Mašića i člana Predsjedništva SDP-a Irfana Čengića.

Irfan Čengić je nakon izbora odgovornost za loš rezultat SDP-a u Sarajevu diskretno adresirao Damiru Mašiću, u čemu ne samo da ga ohrabruje i podržava potpredsjednik SDP-a Denis Bećirović, nego još ide i korak dalje, ukazujući na podređen položaj SDP-a unutar koalicione Četvorke u Sarajevu.

Jedna od posljedica tih nesuglasica je da su bivši kantonalni ministri Damir Filipović i Malik Garibija, kojima se prilikom imenovanja zamjerao manjak iskustva i koji su neočekivano opravdali povjerenje unutar tadašnje Šestorke, ispali iz vida Damiru Mašiću dok je pregovarao o sastavljanju nove Vlade KS.

Novi unutarpartijski odnosi, oličeni u taborima u sklopu kojih još uvijek ima nesvrstanih, definitivno će odrediti buduću putanju SDP-a i Četvorke.

Do tada će SDP, sviknut na političke afere i dosljedan kadrovskim akrobacijama, spremati nova kontroverzna imenovanja po principu šta bude – bude!