Šehidska dova proučena u Žepi na godišnjicu pada "Zaštićene zone UN-a"
Položeno je cvijeće i proučena fatiha dok je u džamiji šehida Mehmed-ef. Hajrića proučen tevhid. U sklopu programa otvoreno je Šehidsko spomen-obilježje Purtići, a prisutni su obišli i Ratnu spomen-sobu 185. Žepske brigade.
Učenjem dove pred duše poginulih branilaca i civila ovog mjesta obilježena je tužna godišnjica genocida koji su u julu 1995. godine nad stanovnicima Žepe počinili pripadnici Vojske Republike Srpske.
Nakon pada tzv. "zaštićene zone" UN-a ubijeno je na stotine nevinih ljudi, a više od hiljadu njih je protjerano ili odvedeno u logore smrti. Poznato je da je opsada Žepe trajala više od tri godine.
Pružajući nadljudske napore da odbrane život u maloj planinskoj općini, u Žepi je poginulo oko 800 nevinih ljudi no prema tvrdnjama ovdašnjih stanovnika taj broj bi bio daleko veći da Žepljani nisu pružili otpor. Nisu imali izbora, branili su do posljednjeg svoje porodice i domove, kada su potpuno izgubili nadu da će UN pomoći svojoj zaštićenoj zoni.
Edhem-ef. Čamdžić, izaslanik reisul-uleme IZ u Bosni i Hercegovini danas je ukazao na značaj očuvanja sjećanja na herojsku borbu šehida, te na činjenicu da ideologija zla još uvijek živi.
"Mi moramo dolaziti, sastajati se, njima u lice pogledati, ovim šehidima. Ni deveto koljeno naše djece neće imati hajra ako ne budemo vodili računa o našim šehidima, njihovoj djeci, roditeljima, braći i sestrama i o živim invalidima i borcima. Ako se otuđimo, budemo spavali, historija će nam se ponoviti. Nemojmo se igrati sa sudbinom naše djece i unučadi. Imamo šehidske ploče na svakom mjestu u BiH. Djeca moraju znati šta nam se desilo, jer su naši sinovi ubijani. Ovo je bilo ubijanje, pa zapamtimo ako nas je neko ubijao. Pogledajte u svijetu šta se događa s onima koji nemaju državu - živi - a mrtvi na dunjaluku. Mi imamo državu, ali je ne čuvamo. Kažu, neće s nama da žive, dišu isti zrak, hoće ako ja i ti hoćemo. Država se ne može nadoknaditi, ako se jednom u provaliju baci, gotovo je", poručio je muftija Čamdžić.
U ime člana Predsjedništva BIH u Žepi se obratio Mehmed Pargan, podsjećajući da se od ove godine obilježava Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici.
"Nakon genocida koji je počinjen nad Bošnjacima ovaj narod nije napravio ni jedno djelo osvete. Možemo biti ponosni na sebe. Svu raspoloživu energiju potrošili smo na sudsko procesuiranje. Genocid nad Bošnjacima je najdetaljnije dokumentovani zločin u historiji, nikad ni za jednog rata nije donijeto toliko presuda za ratne zločine kao što se to desilo nakon agresije na BiH. Naš izbor su mir, zakon i pravda", poručio je Pargan.
Šehidsku dovu je proučio muftija goraždanski Remzija-ef. Pitić, a Fetvu o genocidu čitao Refik-ef. Čaušević, rukovodilac Službe za vjerske poslove i obrazovanje Muftijstva goraždanskog.