Sejdić: Bh. političari su spremni provesti svaku odluku zbog para, ali ne i zbog ljudskih prava
"Izborni zakon BiH je nemoguće mijenjati, ukoliko želimo da u njemu bude provedena presuda u predmetu 'Sejdić-Finci', prije nego što se ne izmijeni Ustav Bosne i Hercegovine. Presuda iz Strazbura iziskuje prvo usklađivanje Ustava s Konvencijom o ljudskim pravima, odnosno eliminisanje diskriminacijskih odredbi. Tek bi na osnovu tog novog Ustava bilo moguće mijenjati Izborni zakon BiH, kojim bi trebalo da bude provedena i presuda", objašnjava Sejdić.
Ljubić prije Sejdića, umjesto obratno
Prema riječima Sejdića, politička elita u Bosni i Hercegovini u posljednjih nekoliko mjeseci, pa i godina, nažalost se više bavi pitanjem provedbe ustavne odluke u predmetu "Božo Ljubić", negoli presude iz Strazbura.
"Više puta sam ponovio: legitimno je pravo zahtijevanja ravnopravnosti hrvatskog naroda, ali ne na štetu presude iz Strazbura. Ne može se pod krinkom predmeta 'Sejdić-Finci' raspravljati o konstitutivnosti naroda, odnosno o hrvatskom izbornom pravu. Presuda iz Strazbura ne prepoznaje konstitutivnost naroda, jer je riječ je o individualnim pravima građana, bez obzira na to koje su vjeroispovijesti, nacije, etničke pripadnosti. Sve to bi svim građanima omogućilo da se kandiduju na svaku poziciju u Bosni i Hercegovini, od općinskog vijeća do Predsjedništva", kategoričan je Sejdić.
Istakao je da, ukoliko se ne iskoristi trenutna situacija za provedbu presude u predmetu "Sejdić-Finci" u sklopu predizborne potrebe za izmjenama izbornog zakonodavstva, da to pitanje više zadugo neće doći na red.
"Međunarodna zajednica je potpala pod utjecaj bh. politike, pa se predmet 'Sejdić-Finci' izmjestio ustranu. Rezolucija Vijeća Evrope, sedma po redu, stidljivo zahtijeva provedbu presude. Ja hoću da vjerujem da Vijeće Evrope želi da ispoštuje svoj organ, a to je Evropski sud za ljudska prava u Strazburu i njegove presude, i da je to primat. Imali smo ranijih najava međunarodne zajednice da, ukoliko se presuda u predmetu 'Sejdić-Finci' ne provede, a izbori budu održani, da ti izbori neće biti priznati. Bilo je to u dva izborna ciklusa, 2010. i 2014. Nakon toga nije bilo nikakvih reakcija. Političari su radili to što su radili, provodili izbore i implementirali rezultate", kazao je Sejdić za Klix.ba.
Podsjetio je da je bivši evropski komesar za proširenje Stefana File prihvatio sporazum koji su političari potpisali, a koji nalaže da jedan narod ne može drugom birati člana Predsjedništva BiH.
"To znači da, osim što mi je uskraćeno pravo da se kandidujem, uskraćuje mi se pravo i da glasam. Ukoliko budemo uvažavali sporazum iz Brisela, da jedni drugima ne možemo birati predstavnike, to znači da ne mogu glasati. Oduzeto mi je, znači, i to drugo biračko pravo. Znači idemo iz diskriminacije u diskriminaciju", rekao je Sejdić.
Napomenuo je da u Bosni i Hercegovini ima sve manje ruku koje bi izglasale jedan normalan ustav i izborni zakon koji bi onmogućio ravnopravnost svih građana, ali da ništa bolja situacija nije ni izvan države.
"Činjenica je da mi danas u Evropskom parlamentu imamo jaku desnicu. Fašistički orijentirani političari čine značajnu većinu. Mene to ne čudi. Čudi me da institucije poput Vijeća Evrope, pa i Evropska unija kao institucija, do te mjere omalovažavaju Evropski sud za ljudska prava, s tim što se fokus sa predmeta Sejdić-Finci okreće prema pravu konsitutivnih naroda", kazao je Sejdić.
Svi su ugroženi, samo su neki ugroženiji
Sejdić je kazao da ne zna po čemu su to njegovi poštovani sudržavljani Hrvati ugroženi, ukoliko se uzme u obzir da imaju člana Predsjedništva, a da su do jučer imali predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH.
"Danas nema ministarstva u kojem nema pripadnika hrvatskog naroda. I neka, tako i treba da bude. Ali sve ono što tražite za sebe, omogućite gospodo i drugima. To poručujem i Bošnjacima, i Srbima. Ako tražite da u Predsjedništvu sjedi Bošnjak, Hrvat i Srbin, omogućite to i kategoriji ostalih. Što je to neko od njih vrijedniji od bilo koga od nas. To im omogućava izmišljeni termin konstitutivnosti. Slažem se da ne treba potcijenti Dejtonski sporazum, kojim je dobiven mir. Ali više od 20 godina mi živimo po tom sporazumu. Imamo mir, svi smo protiv rata. Svi smo protiv huškačkih opcija, ali sad je vrijeme da se okrenemo građaninu, običnom čovjeku", kazao je Sejdić.
Istakao je da je licemjerno od bošnjačkih političkih predstavnika da sada insistiraju na provedbi presude u predmetu "Sejdić-Finci", kada je došlo vrijeme da se mijenja izborno zakonodavstvo nakon apelacije Bože Ljubića, jer su sve ove godine šutjeli.
"Za vrijeme šutnje predstavnika bh. politike, uz ostalo i SDA politike, pristigle su još tri presude: predmet Pilav, predmet Zornić i predmet Slaku. Da je provedana presuda Sejdić-Finci svih ostalih presuda nit bi bilo, nit bi za njima bilo potrebe. U vrijeme kad je bilo riječi o potrebi provedbe presude 'Sejdić Finci', tada je taj predmet bio ključni i jedini osnov za dobivanje kandidatskog statusa EU. Sad, kad nemamo to, imamo ove reforme koje pokušavamo kilavo, na silu provesti. To je uvjetovao MMF i drugi fondovi. Da nije MMF-a, i para, ništa od toga ne bi bilo provedeno. Tako se politika ponaša. Kad im zatreba para, onda su spremni da za svoj interes urade sve, pa i da se dogovore. Ali kad je riječ o osnovnim ljudskim pravima, nema saglasnosti, političke volje", zaključio je Sejdić za Klix.ba.