O Programu reformi
50

Selmo Cikotić: Izostanak napretka prema NATO-u je opasan za sve u BiH

Piše: Mirza Abaz
Selmo Cikotić (Foto: H. M./Klix.ba)
Selmo Cikotić (Foto: H. M./Klix.ba)
Selmo Cikotić, general i bivši državni ministar odbrane, za portal Klix.ba prokomentirao je jučer dostavljeni Program reformi u sjedište NATO-a u Briselu te nam odgovara na pitanja jesmo li napravili korak naprijed te na kome je sada da provodi zaključke iz ovog ugovora.

Prije svega, Cikotić je kazao kako je Program reformi dokument koji je odraz političke saglasnosti u BiH, a koji je prihvatljiv za NATO savez. On je također rekao da ako ovaj dokument prihvata NATO kao nešto validno, apsolutno je nebitno kako se on imenuje.

"Ukoliko ga NATO prihvata kao validan dokument koji znači konzumiranje MAP-a, onda se može reći da je to dokument koji je po svojoj suštini proizveo ono što je trebao proizvesti i ANP. Međutim, mislim da su političke borbe oko afirmiranja ili negiranja termina ANP generalno štetne za BiH. Bitno je da BiH u suštini i u cjelini, sa svim svojim građanima, narodima, političkim strankama i liderima, ide naprijed", rekao je Cikotić.

On dodaje kako postoje liderstva koja svoju snagu pokazuju time šta su u stanju zaustaviti i blokirati. Cikotić je stava da to nije odraz liderstva niti su to neke liderske vrijednosti niti sposobnosti.

"Nakon svih dešavanja jako je važno da imamo jedan kompromis i dokument oko kojeg postoji saglasnost unutar države, a koji je i za NATO prihvatljiv. Program reformi se praktično odnosi na čitavu BiH i svi su ga nivoi dužni provoditi. Uprkos njegovom značaju, svaki dokument je moguće vrlo lako blokirati, ali smatram da je do sada već primijećeno da najveću štetu po samog sebe proizvodi onaj koji to radi", navodi nekadašnji državni ministar odbrane.

Slanje Programa reformi u NATO je važan korak naprijed, smatra Cikotić, ali govori da je još krupnije postići političku volju na nivou države o ovom pitanju.

"Ja se sjećam početka našeg puta kada smo bili značajno ispred Crne Gore, kada smo Crnoj Gori pomagali u mnogim segmentima u vezi mehanizama PSP-a. Crna Gora je punopravna članica već dvije godine, a mi smo na početku. Tamo ste imali jednu saglasnost politika na nivou države, a svakako je tu postojao i interes NATO-a. U BiH ta saglasnost baš i ne postoji, ali može postojati interes NATO-a da pospješi neku vrstu saradnje i da opet svi političari i narodi prepoznaju sebe tu. Dakle, mora se doći do rješenja koje je jednako prihvatljivo za sve", istakao je on.

Bez obzira na tvrdnje određenih politika iz manjeg bh. entiteta, izostanak s puta članstva u NATO savezu nije dobar ni za jednu od strana u BiH, mišljenja je Cikotić.

"Izostanak BiH s puta napretka prema porodici stabilnih, sigurnih i naprednih država u okviru NATO-a je opasan za sve. Mi možemo kazati da naš punopravni prijem u Organizaciju sjevernoatlantskoga sporazuma ovisi od samog njenog vrha, ali moramo svi znati da to puno više ovisi od nas samih", zaključio je Selmo Cikotić.